Back to the list

Bez kŕčov a bolestí s naproxénom


Dnes si povieme veľmi málo o dvoch liečivách používaných proti bolesti a zápalom.  Naproxén je liečivo, ktoré patrí do skupiny nesteroidných protizápalových liečiv (anglická skratka NSAID). Chemicky je to aryl propánová kyselina, čo je veľká skupina, do ktorej patrí napríklad aj ibuprofén. 


V naproxéne je ako aromatické jadro naftalénový cyklus. Tak ako ostatné látky tejto skupiny aj naproxén sa používa proti bolesti, kŕčom a rôznym zápalovým ochoreniam. 


Propyfenazón je analgetikum fenazónového typu, chemicky je to izopropylový derivát fenazónu. Objavený ešte v 30. rokoch minulého storočia a dodnes sa používa v prípravkoch proti bolesti. U nás sa dnes používa len v kombinácii s paracetamolom a kofeínom v liekoch Valetol a Trinell.Je možné, že existujú aj iné prípravky obsahujúce tieto účinné látky samostatne alebo v kombinácii. V zahraničí môžu byť súčasťou prípravkov s inými firemnými názvami. Čestne vyhlasujem, že v čase písania tohto článku boli všetky spomenuté výrobky voľnopredajné na Slovensku. 

Ohľadne týchto liekov alebo metódy liečenia sa opýtajte svojho lekára alebo farmaceuta Apoteky Alexandra, sme vám k dispozícii 24/7.