Back to the list

Betonika lekárska a pýr plazivý

Betonika lekárska (Betonica officinalis) je trváca bylina, ktorá môže dorastať až do výšky 80 cm. Listy sú stopkaté, vajcovitého tvaru s vrúbkovaným okrajom. Kvety bielej až tmavo-červenej farby sú usporiadané do klasov nepravých praslenov. Plodom rastliny sú tvrdky.


Jej pôvod nie je presne známy, ale to domáca rastlina v južnej Európe, na blízkom východe a v severnej Afrike. Jej využitie v ľudovom liečiteľstve je známe už od staroveku. Na tieto účely sa zbiera vňať spolu s kvetmi, hlavne v lete. Zriedkavo sa zbierajú aj podzemky. Takto sa využíva napríklad proti hnačkám, na vykašliavanie, proti iným chorobám dýchacích ciest, ako sedatívum ale aj proti zápalom. Z obsahových látok sú to hlavne triesloviny, fenolické glykozidy, horčiny, silice a betaíny. 


Pýr plazivý (Elytrigia repens) je trváca bylina, ktorej výška môže byť až 1 meter. Listy sú kopijovité, celistvookrajové, ktoré pri báze objímajú celé steblo. Kvety sú svetlo-žlté usporiadané do klasov. Plodom je zrno. Pýr má dlhý podzemok, ktorým sa ľahko vegetatívne (nepohlavne) dokáže rozmnožovať. Dnes rastie prakticky v celej Európe, severnej Afrike a vo veľkých častiach Ázie. Vo väčšine týchto oblastí sa považuje za burinu. Na liečebné účely sa zbierajú len podzemky, bez bočných koreňov. Zbierajú sa buď na jar alebo na jeseň, len žlté a zdravé podzemky, z ktorých sa odstránia ostatné časti rastliny, umyjú sa a vysušia. V ľudovom liečiteľstve sa využíva táto rastlina pre laxatívny, močopudný a potopudný účinok. Ževraj dokáže pomôcť aj pri ochoreniach žlčníku a sleziny. Z obsahových látok sa tu nachádza hlavne cukry, sliz, saponíny a kyselina kremičitá. V niektorých krajinách sa používa aj ako súčasť kadidiel. 

Ohľadne týchto liekov alebo metódy liečenia sa opýtajte svojho lekára alebo farmaceuta Apoteky Alexandra, sme vám k dispozícii 24/7.