Back to the list

Baza čierna proti zápalu močových ciest

Baza čierna (Sambucus nigra) je ker alebo nízky strom dorastajúci priemerne do výšky asi 5 metrov. Listy sú protistojné, perovité v nepárnom počte. Malé žlto-biele kvety sú usporiadané do veľkých chocholíkov. Plodom sú malé čierne kôstkovice. 


Presný domov bazy čiernej nie je známy, rastie voľne prakticky v celej Európe (okrem výrazne severných častí), vo veľkej časti severnej Ameriky a v niektorých oblastiach severnej Afriky. Všetky zelené časti rastliny sú pre človeka jedovaté, kvôli prítomnosti kyanogénnych glykozidov (sambunigrín). Pre obsahové látky sa najčastejšie zbierajú kvety. Najlepšie čerstvo rozkvitnuté súkvetia v čase od mája do júna, väčšinou aj s hlavnou stopkou. Tie sa potom dobre vysušia v tieni. Okrem kvetov sa zbierajú aj plody bazy čiernej. Tie sa zbierajú hlavne tesne pred úplným dozretím – medzi augustom a septembrom. Aj plody sa musia dobre vysušiť. Z obsahových látok obsahuje táto rastlina hlavne flavonoidy (z nich najviac rutín). Ďalej silice, triesloviny, cukry, antokyány, amíny a vitamín C. V ľudovej medicíne sa používa zvonka vo forme rôznych obkladov ale aj vnútorne. Vnútorne sa odvary a extrakty používajú pre svoj laxatívny, antipyretický a diuretický účinok. Okrem toho sa baza čierna využíva aj pri príprave rôznych nápojov, džemov alebo polievok. V mnohých krajinách sa plody bazy čiernej používajú aj na prípravu niektorých alkoholických nápojov. 

Baza chabzda (Sambucus ebulus) je trváca bylina dorastajúca do výšky dvoch metrov. Jej listy sú striedavé, nepárno perovité s prílistkami. Kvety sú drobné a päťpočetné, sú usporiadané do chocholíkových vrcholíkov. Sú bielo-červenej farby. Plodom sú malé čierne kôstkovice. Okrem kvetov a veľkosti samotnej rastliny je dosť podobná s bazou čiernou. Predmetom zberu sú korene, ktoré sa zbierajú najčastejšie na jeseň. Okrem toho sa zbierajú aj kvety a listy, kvety za podmienok rovnakých ako kvety bazy čiernej. Plody sú zrelé na jeseň (september – október), ale že vraj sú jedovaté. Podľa obrázkov by som ja osobne asi nevedel rozlíšiť plody bazy čiernej od bazy chabzdy (to je tak divný a ťažko vysloviteľný názov). Čo sa týka obsahových látok je situácia podobná ako tomu bolo pri baze čiernej – sambunigrín, horčiny, triesloviny, organické kyseliny, cukry a antokyány. Korene že vraj pôsobia diureticky. V ľudovej medicíne sa okrem toho že vraj používala proti obličkovým kameňom, zápalom močových ciest, proti kašlu a edémom. Vo forme vonkajších prostriedkov sa používala pri reumatizme a proti lupinám.

Ohľadne týchto liekov alebo metódy liečenia sa opýtajte svojho lekára alebo farmaceuta Apoteky Alexandra, sme vám k dispozícii 24/7.