Back to the list

Angelika lesná na podporu trávenia

Angelika lesná (Angelica sylvestris) je trváca bylina dorastajúca výšky až 150 cm s dutou a pozdĺžne ryhovanou stonkou (byľou). Listy sú dvojito perovito alebo len dvojito zložené so zúbkatým okrajom. Kvety sú usporiadané do okolíkov jednotlivých okolíkov najčastejšie bielo-zelenej alebo žltej farby, aj keď môžu sa vyskytovať aj kvety svetlo ružovej farby. 


Plodom sú dvojnažky. U nás je to domáca rastlina. Pre obsahové látky sa zbiera podzemok a koreň minimálne dvojročných rastlín. Po dôkladnom premytí sa sušia v tieni a aj po usušení si zachovávajú typickú arómu. Ďalej sa zbierajú aj plody rastliny. Z obsahových látok je to hlavne silica (cineol), kumaríny (umbeliferón), deriváty organických kyselín, furanokumaríny (angelicín), triesloviny a horčiny. Kumaríny a furanokumaríny majú fotosenzibilizujúci účinok – vyvolávajú precitlivenosť na svetlo. Preto čerstvá šťava z tejto rastliny môže u niektorých ľudí vyvolať podráždenie pokožky a vyrážky. V ľudovom liečiteľstve sa výťažky z tejto rastliny používajú ako spazmolytikum, karminatívum, expektorans, sedatívum a prostriedok na úpravu menštruácie. Okrem toho sa relatívne často pestuje ako okrasná rastlina a ešte donedávna sa rastlina aj konzumovala.Archangelika lekárska (Angelica archangelica) je trváca bylina, ktorá môže byť vysoká aj viac ako dva metre. Stonka je dutá a pozdĺžne ryhovaná. Listy majú veľmi podobné rozloženie a tvar ako je tomu u Angeliky lesnej. To isté platí aj pre kvety. Plodom sú takisto dvojnažky. Predmetom zberu sú korene minimálne dva roky starej rastliny. Proces spracovania koreňov je taký istý ako pre Angeliku lesnú, usušená droga je krehká a zachováva si výraznú arómu. Okrem koreňa sa pre obsahové látky môžu zbierať aj listy alebo plody. Z obsahových látok sú to silice (hlavne pinén a felandrén), kumaríny (tiež umbeliferón), furanokumaríny, organické kyseliny, horčiny a triesloviny. 

V ľudovej medicíne má koreň Archangeliky široké využitie – podporuje trávenie, povzbudzuje nervovú sústavu (na tento účel je možné ho pridávať aj do kúpeľov), zvyšuje tvorbu moču, pôsobí ako expektorans a spazmolytikum. Je súčasťou čajoviny Stomaran. Tak isto ako čerstvá šťava z Angeliky aj čerstvá šťava z Archangeliky môže vyvolať podráždenie kože spolu s vyrážkami. Archangelika je tiež jedlá a kedysi sa často používala na dochutenie rôznych liehovín. 

 Artičoka bodliaková (Cynara cardunculus) je trváca rastlina dorastajúca aj viac ako 150 cm s priamou plstnatou stonkou. Striedavé listy sú veľké, perovito zárezové s kopijovitými úkrojkami, hrubo zúbkaté a krátko ostnaté. Kvety sú usporiadané do veľkých úborov, zdola pokrytých zákrovmi modrej až modro-fialovej farby. Plodom sú nažky s chocholcom. Podobá sa dvom iným liečivým rastlinám a to Benediktu lekárskemu a Ostropesu mariánskemu. Zelená a dužinaté časti rastliny ako aj ešte nerozkvitnuté súkvetia sa už od staroveku konzumovali ako jedlo. Použitie artičoku v kuchyni sa zachovalo dodnes v rôznych úpravách a podobách. Na liečebné účely sa zbierajú listy a koreň. Z obsahových látok sú to hlavne horčiny (cynarín), vitamíny A a B skupiny, inulín, flavonoidy (apigenín, luteolín), triesloviny a organické kyseliny. Rastlina dokáže zvýšiť tvorbu a vylučovanie žlče, vyvolať ochranný účinok na pečeň a znížiť hladinu cholesterolu a cukru v krvi. 

Ohľadne týchto liekov alebo metódy liečenia sa opýtajte svojho lekára alebo farmaceuta Apoteky Alexandra, sme vám k dispozícii 24/7.