Back to the list

Ambroxol a brómhexín - liečivá na úľavu od kašľa

Toto je nový seriál článkov, kde sa pozrieme na niektoré liečivá, rastlinné produkty, alebo iné biologicky aktívne zlúčeniny, ktoré sa používajú vo forme rôznych voľno-predajných prípravkov určených na liečbu rôznych zdravotných problémov alebo jednoducho na podporu zdravia.Prvými dvoma na paškál budú dve zlúčeniny používané na uľahčenie vykašliavania na základe ich schopnosti rozkladať hlien – mukolytický účinok. Sú to brómhexín a jeho metabolit ambroxol.


To že je to metabolit znamená že v tele pomocou rôznych enzýmov vzniká z bromhexínu stále biologicky aktívny ambroxol. Mechanizmom účinku je, že dokážu zvýšiť vylučovanie kvapaliny na sliznici dýchacích ciest. Týmto dochádza k „skvapalneniu“ hlienu (hustý a lepkavý hlien sa zmení na tekutejší), ktorý sa potom môže ľahšie transportovať ciliárnym systémom z priedušiek až von. Oba majú aj slabý protizápalový účinok. Okrem toho má ambroxol, že vraj aj anestetický účinok, čiže dokáže tlmiť bolesť v hrdle a prieduškách. U nás sa používajú v rôznych liekových formách na uľahčenie vykašliavania pri takzvanom produktívnom, alebo vlhkom kašli. 


Brómhexín sa u nás dá dostať vo forme perorálnych (tie čo sa „jedia“) kvapiek v prípravkoch Bromhexin 12 a Bromhexin 8 a vo forme obalených tabletiek v prípravku Bromhexin 8. Slabšie kvapky sa môžu aplikovať deťom už od dvoch rokov, tabletky sú určené k užívaniu až od 6. roku života. Ambroxol je dostať v forme kapsúl alebo perorálnych kvapiek v prípravkoch Ambroxol AL. Aj v tomto prípade sú kvapky vhodné aj pre deti kým kapsule sa môžu používať až od 12. roku života.Je možné, že existujú aj iné prípravky obsahujúce tieto účinné látky samostatne alebo v kombinácii. V zahraničí môžu byť súčasťou prípravkov s inými firemnými názvami. Čestne vyhlasujem, že v čase písania tohto článku boli všetky spomenuté výrobky voľnopredajné na Slovensku. 

Ohľadne týchto liekov alebo metódy liečenia sa opýtajte svojho lekára alebo farmaceuta Apoteky Alexandra, sme vám k dispozícii 24/7.