Back to the list

Akutol – plastický obväz v spreji


Akutol je plastický obväz v spreji. Podľa toho čo sa píše na obale je to vode odolný, transparentný a priedušný. Používa sa na ošetrenie malých rán, hlavne v oblastiach ktoré sa ťažšie ošetrujú pomocou klasických krycích prostriedkov. Mal by sa aplikovať na vydezinfikovanú, očistenú a vysušenú ranu a výrobca tvrdí, že by mal zaschnúť do troch minút. Po zaschnutí vytvorí neviditeľnú a vode odolnú vrstvu, ktorá predstavuje fyzickú bariéru medzi ranou a vonkajším prostredím. 


Ďalej je na obale uvedené, že prostredie vytvorené akutolom urýchľuje hojenie a po 3 až 4 dňoch samovoľne odpadne. Nemá sa používať na hlboké, znečistené alebo hnisajúce rany a na rany, ktoré výrazne krvácajú. Hlavnou „účinnou“ zložkou tohto spreju je akrylát, čiže ester kyseliny akrylovej (propénovej), ktorý má vo vodnom prostredí schopnosť polymerizovať (vytvára chemické reťazce), čo vytvorí potom ochrannú vrstvu. Okrem neho sú tu ešte metoxymetán, dioxolán a etanol ako stabilizátory a rozpúšťadlá a hnací plyn (zrejme dusík). Na základe obsahu spomenutých rozpúšťadiel je nutné obsah spreju považovať za horľavý. 


A teraz ešte špeciálny záver, osobný „review“ tohto výrobku. Keďže moje ruky už dlho trpia na poškodenie spôsobené atopickým ekzémom, rozhodol som sa vyskúšať Akutol sprej ako alternatívu, klasickým náplastiam. Takže sprej pri aplikácii na rany naozaj výrazne páli, takmer určite spôsobené etanolom, ktorý obsahuje. Zaschnutie nanesenej vrstvy trvá podľa mňa trochu dlhšie ako tvrdí výrobca, pričom kým to nezaschne je vrstva dosť lepivá (treba dať pozor aby sa do nej nenalepili rôzne nečistoty, alebo kúsky oblečenia). Uschnutá vrstva je na začiatku naozaj bezfarebná a priehľadná, ale po pár dňoch chytí takú nažltlú farbu a stane sa ľahko viditeľnou. Napriek tomu, je to vcelku podarený výrobok podľa mňa, hlavne ak si uvedomíme ako slabo držia dnešné náplasti. Taktiež sa zdá, že tvrdenie o odolnosti voči vode sú pravdivé. 

Ohľadne týchto liekov alebo metódy liečenia sa opýtajte svojho lekára alebo farmaceuta Apoteky Alexandra, sme vám k dispozícii 24/7.