Back to the list

Ako vybrať cumlík? Latexový alebo silikónový? 

Všetky deti cicavcov, čiže aj nás majú od narodenia nepodmienený sací reflex, ktorý časom vymizne. Tento reflex je zodpovedný za prisatie bábätiek na matkin prsník. Okrem toho sa vedia prisať aj na väčšinu povrchov, ako také malé prísavky. Mnohí určite videli s akým elánom si bábätká cmúľajú prsty alebo dokonca celé pästičky. Po vymiznutí tohto reflexu sa táto činnosť stáva súčasťou naučeného správania. 

Okrem bradaviek (prsníkov) matiek sa mnoho malých detí rado prisaje aj na cumle alebo dojčenské fľaše. V dnešnom modernom svete existuje prakticky nespočítateľné množstvo tvarov, rozmerov a farieb cumľov. Čo sa ale týka materiálov, z ktorých sa vyrábajú, existujú len dve možnosti – latex a silikón. 

Nie je latex ako latex

Výraz latex je tak trochu zavádzajúci, v skutočnosti je to prírodný kaučuk. V odbornej praxi je latex tekutina, alebo dalo by sa povedať šťava, ktorá vyteká po narezaní z rastliny (najčastejšie zo stromov). Laicky sa im hovorí živica alebo miazga. Prírodný kaučuk sa vyrába zo šťavy vytekajúcej z narezaných kaučukovníkov (Hevea brasilensis). 

Kaučukovník je vždy zelený strom, ktorý originál pochádza z Južnej Ameriky, ale ľudia ho rozšírili do mnohých častí juhovýchodnej Ázie. Opatrným narezaním kôry sa získava surový kaučuk bez vážnejšieho poškodenia samotného stromu. Kaučuk je vlastne prírodná guma, ktorá môže byť ešte rôznymi spôsobmi spracovaná, čím sa zlepšujú alebo menia jej mechanické vlastnosti. 

Z chemického hľadiska je kaučuk organickým polymérom. To znamená, že sa skladá z po sebe sa opakujúcich jednotiek, ktoré sú pospájané do reťazca. V prípade kaučuku je takouto jednotkou izoprén. Ako polymérny materiál sa vyznačuje relatívne vysokou elasticitou a pevnosťou. Relatívne rozšírená je, bohužiaľ, aj alergia na latex. 

Cumlíky zo silikónu

Druhým materiálom na výrobu cumľov je silikón. Silikóny sú pestrá skupina polymérov, ktorých základným motívom sú opakujúce sa spojenie atómov kyslíka a kremíka (kremík sa latinsky volá silicium). Okrem týchto dvoch prvkov je ešte doplnení rôznymi uhľovodíkovými reťazcami. 

Silikóny sú pestrou skupinou materiálov, ktorých spoločným znakom je práve spomínané chemické zloženie. Silikóny majú využitie v medicíne, v priemysle, v stavebníctve a podobne. Významnými vlastnosťami silikónu sú jeho veľmi nízka toxicita, tepelná stabilita, odolnosť voči mikróbom, vzduchu a UV-žiareniu. 

Ktorý je lepší na výrobu cumľov? 

Odhliadnuc od alergie na kaučuk je to, zdá sa, len „kozmetická“ otázka. Je to niečo ako výber medzi kolou alebo pepsi alebo ako medzi horčicou a kečupom. 

O materiáli sme si toho povedali už dosť ale ako je to s tvarom a veľkosťou? Čo sa týka veľkosti cumľov, tá je odvodená od veku bábätka. Tvar je už trochu zložitejší prvok cumľov. Výrobcovia radi používajú také tie „cool" odborné výrazy, aby vyzerali, že sa vyznajú vo fachu a že sú stále „fashionable“. Výrazy, ako ortodontické, prevzdušnené, vysoko symetrické a, samozrejme, s patentovaným tvarom, okrajom, profilom, otočením a trojrozmerným zakrivením. 

Ja sa osobne nevyznám do tajuplného umenia formy cumľov, ale viem, že cumle nie sú len alternatívne miesto pre prisatie sa detí. Cumle pomáhajú pri raste a formovaní ústnej dutiny najmenších – podnebia, ďasien a aj zubov. K takýmto cumľom patrí aj kvalitný obal, ktorý pomáha uchovávať cumeľ čistý a bezpečnostný krúžok, zabraňujúci prehltnutiu. 

Vlastnou skupinou sú ešte cumle na dojčenské fľaše. Tieto cumle musia ešte okrem predtým spomenutých podmienok a vlastností zaručovať aj správny prietok rôznych druhov pokrmov. Podobne ako veľkosť cumľa aj rýchlosť prietoku závisí hlavne od veku jeho používateľa. Rýchlosť prietoku je regulovaná rozmermi a/alebo počtom dierok v takomto cumle. Špeciálne cumle s väčšími otvormi alebo otvorom sa používajú pri konzumácii rôznych chutných kašičiek. Ponuka cumľov je dnes naozaj rozmanitá s množstvom pestrých farieb a hravých motívov. Populárne sú cumle od značiek Avent alebo Chicco.

Neviete, ktorý cumlík je vhodný pre vášho drobčeka, opýtajte sa nás.