Back to the list

Ako všetranne využiť nechtík lekársky

Nechtík lekársky (Calendula officinalis) je jednoročná bylina dosahujúca výšku okolo 50 cm. Listy sú podlhovasto lopatkovité a sú striedavé. Kvety sú v úboroch a sú výrazne žltej alebo sýto-oranžovej farby. 


Plodom sú ohnuté nažky. Za originálny domov nechtíka sa považuje južná Európa. U nás zdomácnel a často sa pestuje ako okrasná rastlina. V liečiteľstve sa používa pravdepodobne už od staroveku. Pre liečivé účely sa zbierajú kvety. V lete nazbierané kvety treba rýchlo vysušiť bez priameho slnka. Kvety sa tiež ževraj používajú na falšovanie šafranu. Hlavné využitie rastliny je pri jej aplikácii na kožu. Používa sa na prípravu odvarov alebo tinktúr. Tieto odvary majú široké využitie na zle hojace sa rany, rany v ústnej dutine, odreniny, preležaniny, hnisavé zápaly kože, vredy predkolenia. Okrem tohto sa z nechtíku pripravujú na tieto aplikácie aj zásypy, obklady alebo masti. 


Vnútorne sa rastline pripisuje slabší účinok proti zápalom, vírusom a kŕčom a schopnosť zvýšiť vylučovanie žlče. Rastlina sa relatívne často využíva v kozmetike. Kvety sa dajú aj jesť, a v niektorých kultúrach sa nechtík lekársky používa aj ako korenie alebo ako zdroj farbív. Z obsahových látok nechtík obsahuje hlavne silice (napríklad azulén), ďalej farbivá – najčastejšie typu karotenoidov (flavoxantín, luteín a zeaxantín). Okrem nich obsahuje ešte aj horčiny, triterpenoidné saponíny, slizovité látky a vitamín C. 

Ohľadne týchto liekov alebo metódy liečenia sa opýtajte svojho lekára alebo farmaceuta Apoteky Alexandra, sme vám k dispozícii 24/7.