Back to the list

Ako sa v lete chrániť pred dotieravým hmyzom?  

Hmyz je zrejme najpočetnejšou skupinou mnohobunkových organizmov na tejto planéte. Existoval ešte pred príchodom človeka a podľa amerických post-apokalyptických filmov bude zrejme existovať ešte aj po nás. Trieda hmyzu je neskutočne rozmanitá a obsahuje obrovske množstvo šesťnohých stvorení. Väčšina hmyzu si žije svoj rušný život na Zemi ďaleko od ľudí. Existujú zástupcovia hmyzu, ktoré sú potešením pre oči ako sú napríklad rôzne dúhovo sfarbené motýle alebo metalicky sfarbené chrobáky. Existuje aj hmyz, ktorý je pre nás užitočný ako sú napríklad včely alebo Priadka morušová. Bohužiaľ najväčšiu skupinu tvorí hmyz, ktorý nám spôsobuje problémy. Sem patria rôzne škodce, parazity ľudí a zvierat a z farmaceutického hľadiska najdôležitejším hmyzom je ten ktorý prenáša infekčné choroby. Do tejto skupiny patrí hlavne hmyz, ktorý nám doslova pije krv. Sú to rôzne druhy komárov a kliešťov, ale patria sem aj niektoré muchy, vši a blchy. V našich zemepisných šírkach sú to hlavne kliešte a vši. Čo sa týka prípravkov na boj a prevenciu voči všiam, o tých sme si nejaké informácie povedali už dávnejšie tu

Aká je funkcia repelentov? 

Teraz by bolo fajn si niečo povedať aj ohľadom repelentov voči hmyzu všeobecne. Repelenty sú prípravky, ktoré sme získali z prírody alebo sme ich vyvinuli v laboratóriu, ktoré dokážu odpudzovať všetok hmyz alebo aspoň nejaký špecifický typ hmyzu. Staršie chemické repelenty väčšinou fungovali aj ako insekticídy – vedeli hmyz nielen odpudzovať ale aj zabíjať. Moderné prípravky už túto schopnosť väčšinu nemajú. Keďže repelenty sa aplikujú buď na odev alebo priamo na kožu človeka, musia byť pre človeka neškodné. V dnešnej, tak trochu paranoidnej dobe sú všetky chemické prípravky považované za ťažké jedy sú repelenty trochu háklivou témou. 

Pre nás, žijúcich v miernom alebo studenom pásme severnej pologule sú najhorším príkladom takéhoto hmyzu kliešte, ktorým sa dá relatívne ľahko vyhnúť. Preto sa nám určite ľahšie hovorí o tom ako sú tieto látky ekologickou záťažou a prečo by sme ich nemali vôbec používať a podobne. Pre ľudí žijúcich v tropických oblastiach, kde komáre ale aj iný hmyz prenášajú hrozné infekčné choroby to ale asi vyzerá inak. Malária je dnes jedným z najväčších zabijakov z radu infekčných chorôb na svete. Samozrejme okrem nej je ešte mnoho ďalších chorôb ako je spavá choroba, žltá horúčka, Zika vírus a mnoho, mnoho ďalších. Pokračovanie tejto debaty je však mimo možností tohto krátkeho článku. 

Ponuka repelentov 

Repelenty sú dnes súčasťou sortimentu každej lekárne. Chemické repelenty sú najčastejšie vo forme sprejov. Moderné látky sú štrukturálne modelované na základe prírodných látok, ktoré sa vyznačujú týmito schopnosťami. Existuje samozrejme mnoho prípravkov repelentov na našom trhu, napríklad značky Diffusil, Predator, Autan, Off alebo Alpa. Pre zanietených ekológov existujú samozrejme mnohé prírodné alternatívy. Silice niektorých druhov rastlín, napríklad chryzantémy, muškáty alebo rôzne druhy citrusov majú repelentný účinok. Nikotín v listoch tabaku pôsobí nielen ako repelent ale má aj insekticídny účinok. 

Domáci repelent

Dnes sa dá na internete nájsť naozaj veľa receptov na domáci repelent, pričom podľa autorov je takýto prípravok zaručene účinný. O naozajstnej účinnosti týchto preparátov v realite je však ťažko povedať či to naozaj platí. Na repelenty treba myslieť nielen pri cestovaní do tropických krajín ale aj pri výletoch do miestnej prírody. Borelióza a kliešťová encefalitída sa vyskytujú aj u nás. 

Ohľadne týchto liekov alebo metódy liečenia sa opýtajte svojho lekára alebo farmaceuta Apoteky Alexandra, sme vám k dispozícii 24/7.