Back to the list

Ako používať gélové obklady

Studené zábaly a obklady sa používali v terapii niektorých zdravotných problémov už od začiatkov civilizácie. Najčastejšími indikáciami pre studenú terapiu sú rôzne typy opuchov, výronov, vyvrtnutí, presilených svalov a natiahnutých šliach. 


Inak povedané hlavne zranenia pohybového aparátu či už spôsobené nehodami alebo nesprávnou, po prípade nadmernou fyzickou aktivitou. Podobný prístup sa odporúča aj po niektorých druhoch chirurgických zákrokov. Používanie chladu na liečebné účely musí byť správne aplikované. Je nutné sa vyhnúť nadmerne dlhému pôsobeniu chladu a príliš nízkym teplotám na koži. Prikladanie čistého ľadu priamo na kožu sa už nepraktizuje, pretože môže spôsobiť nepríjemné „popáleniny“. Z predchádzajúcich riadkov je jasné že za starých čias bola jedinou možnosťou nejaká nádoba s ľadom alebo veľmi studenou vodou. Dnes sme už ale o kúsok ďalej, aj keď i tento typ aplikácie má svoje výhody. V modernej dobe sa používajú gélové obklady. Gél je niečo medzi tekutinou a tuhou látkou. Dal by sa opísať ako kvapalina, ktorá je viazaná v trojrozmernej sieti vytvorenej gélotvornou látkou. Gélotvorné látky sú väčšinou rôzne organické alebo anorganické polyméry, ktorých molekuly majú schopnosť vytvárať vo vhodnom prostredí trojrozmerné zoskupenia. Príkladmi organických gélotvorných látok sú napríklad niektoré druhy cukrov a proteínov alebo napríklad polyakrylová kyselina, z anorganických látok sú najznámejšie asi rôzne druhy silikónov. Gély vykazujú tixotropiu, to znamená, že ak sa na ne pôsobí silou správajú sa ako tekutiny ale po ukončení pôsobenia tejto vonkajšej sily ich vlastnosti sa začnú podobať vlastnostiam tuhej látky. Gély ktorých kvapalným základom je voda sa nazývajú hydrogély. Chladenie pomocou hydrogélu funguje na rovnakom princípe ako chladenie pomocou vody či ľadu. Voda má veľkú tepelnú kapacitu a ako kvapalina má lepšie vlastnosti pre tepelnú výmenu ako plyn. Nie je náhoda že voda sa práve pre tieto vlastnosti veľmi často používa aj na ohrievanie. Výhoda hydrogélu oproti samotnej vode je jasná, je to výrazne jednoduchšia manipulácia. A ak je hydrogél uzavretý v nejakej nádobe nehrozí že by vyschol. Tieto hydrogélové náplasti a vankúšiky sa používajú na chladenie aj na ohrev. Väčšinu z nich je nutné najprv externe ochladiť alebo ohriať, ale za to tu zmena teploty nie je závislá na použitý rôznych toxických chemikálii. Okrem toho existujú aj chladivé náplasti, ktoré nie je nutné pred použitím externe ochladiť. Príkladom je Dermaplic chladivá náplasť pre deti. Okrem jej použitia na zníženie horúčky u detí sa podľa internetu na základe odporúčania pediatrov používa aj na zmiernenie opuchu a bolesti po očkovaní detí, samozrejme len pod dohľadom dospelej osoby! Čo sa týka chladivých náplastí a vankúšov, ľudia s chorým srdcom, alebo ochoreniami krvného obehu musia byť opatrní pri ich používaní. 

Ohľadne týchto liekov alebo metódy liečenia sa opýtajte svojho lekára alebo farmaceuta Apoteky Alexandra, sme vám k dispozícii 24/7.