Back to the list

Ako fungujú nikotínové náhrady, ktoré nás zbavujú fajčenia?


Nikotín je pyridínový alkaloid, ktorý sa nachádza v niektorých rastlinách z čeľade ľuľkovité (Solanaceae). Najznámejšou takou rastlinou je tabak (Nicotiana). Rovnako ako všetky alkaloidy aj nikotín má veľmi výrazný účinok na ľudské telo už vo veľmi malých koncentráciách. Pomocou nikotínu boli objavené acetylcholínové-nikotínové receptory. Jeho účinok u ľudí je relatívne komplexný, dal by sa ale sumarizovať hlavne ako stimulačný a anxiolytický účinok (schopnosť potlačiť úzkosť). 


V čistej forme je to žltá kvapalina, čerstvo nadestilovaný je ževraj bezfarebný (je jeden z mála alkaloidov, ktoré sú pri štandardných podmienkach kvapaliny), ktorý dokáže ľahko farbiť kožu a iné organické štruktúry (typické tabakové škvrny). Je vysoko návykový a vo „vyšších“ koncentráciách je smrteľne jedovatý (v nespracovaných rastlinných častiach jeho veľmi málo). Okrem využitia ako stimulantu, nikotín má aj veľmi dobré insekticídne schopnosti (zabíja hmyz), na čo sa historicky často používal. Čo zaujíma nás je ale jeho využitie pri odvykaní od fajčenia. Nikotín je vlastne účinnou látkou všetkých tabakových výrobkov, u nás sú to hlavne cigarety, okrem toho ešte zriedkavejšie cigary, žuvací alebo šňupací tabak. Hlavným zdravotným rizikom pri fajčení nie je sám nikotín (aj keď aj on má samozrejme patologický dopad na organizmus) ale decht a rôzne uhľovodíky, ktoré vznikajú pri spaľovaní rastlinného materiálu (fajčenie cigariet), ktoré sa dostávajú do pľúc. Pretože sa predpokladá, že podstatou fajčenia je dostať do tela nikotín (inhalačne) boli pripravené prípravky, ktoré dokážu dodať nikotín do tela bez prítomnosti nezdravých produktov horenia organickej hmoty. 


Viaceré štúdie však nasvedčujú, že pri fajčení existuje aj psychologická závislosť na „rituál“ fajčenia. Ale tak všetci vieme ako je ťažké zbaviť sa akejkoľvek závislosti, psychickej alebo fyzickej. Prípravky s nikotínom existujú vo viacerých liekových formách. Najznámejšie sú asi transdermálne náplasti, ktoré uvoľňujú postupne malé množstvo nikotínu cez neporušenú kožu. Okrem náplastí sa vyrábajú ešte aj žuvačky s rôznymi príchuťami a v poslednom čase dokonca ako pastilky alebo ústny sprej. Na Slovensku sú tieto výrobky značky Nicorette a Niquitin.Je možné, že existujú aj iné prípravky obsahujúce tieto účinné látky samostatne alebo v kombinácii. V zahraničí môžu byť súčasťou prípravkov s inými firemnými názvami. 

Autor článku: „Čestne vyhlasujem, že v čase písania tohto článku boli všetky spomenuté výrobky voľnopredajné na Slovensku.“

Ohľadne týchto liekov alebo metódy liečenia sa opýtajte svojho lekára alebo farmaceuta Apoteky Alexandra, sme vám k dispozícii 24/7.