Back to the list

Ako fungujú lieky na ochorenia pečene?


Essentiale a Essentiale Forte sú voľnopredajné lieky určené na liečby ochorení pečene. Hlavnou účinnou látkou týchto liekov sú takzvané esenciálne (od tohto je názov prípravku) fosfolipidy. Fosfolipidy sú organické zlúčeniny, ktoré vo svojej štruktúre obsahujú nielen glycerín a rôzne mastné kyseliny ale aj zvyšok kyseliny fosforečnej. 


Ja viem, že kyseliny fosforečná je anorganická zlúčenina, ale fosfolipidy ako celok sa považujú za organické zlúčeniny. Rovnako ako DNA a RNA, ktoré tiež obsahujú vo svojej štruktúre zvyšok kyseliny fosforečnej. Ale to už odbieham od témy. Fosfolipidy majú v živých organizmoch rôzne úlohy. Jedno z najvýraznejších je ich súčasť v bunkovej membráne buniek, kde sú súčasťou takzvanej fosfolipidovej dvojvrstvy. Fosfolipidy v Essentiale sú rastlinného pôvodu. 


Zlepšujú funkciu a regeneráciu pečeňových buniek a stabilizujú štruktúru žlče. Nakoľko pečeň je metabolické centrum ľudského tela, poruchy funkcie pečene spôsobujú poruchy metabolizmu priamo v bunkách. Výrobok sa používa pri ochoreniach a poškodení pečene ako aj pri príznakoch, ktoré naznačujú takýto stav. Je možné, že existujú aj iné prípravky obsahujúce tieto účinné látky samostatne alebo v kombinácii. V zahraničí môžu byť súčasťou prípravkov s inými firemnými názvami. 


Autor článku: „Čestne vyhlasujem, že v čase písania tohto článku boli všetky spomenuté výrobky voľnopredajné na Slovensku.“