Back to the list

Aké liečivé schopnosti majú dula a gaštan?


Dula podlhovastá (Cydonia oblonga) je nízky strom s striedavými, vajcovitými listami s celistvým okrajom. Kvety sú jednotlivé, nápadné, bielej alebo ružovej farby. Plodom sú žlté, plstnaté malvice s výraznou vôňou. Plody sú tvarom veľmi podobné jablku alebo hruškám. Za pôvodnú domovinu sa považuje oblasť blízkeho východu, dnes je ako ovocný alebo okrasný strom rozšírený na väčšine severnej pologule. 


Plody dule sú jedným z kandidátov na titul „antické jablko“. Ako liečivý strom sa používal už od antiky. Na takéto účely sa zbierajú zrelé plody (začiatkom jesene), tie sa potom nakrájajú a sušia. Z plodov sa potom oddeľujú samotné semená, ktoré sa musia aj samé vysušiť. V ľudovom liečiteľstve sa používajú na zažívacie problémy, bolesti hrdla, proti kašlu ako aj proti hnačkám a krvácaniu. Plody obsahujú veľa cukrov, rôzne organické kyseliny, pektín, vitamín C a triesloviny. Semená obsahujú veľa slizov (semená duly vo vode výrazne napučiavajú), olej a kyanoglykozid amygdalín (je aj v mandliach). Okrem liečiteľstva sa plody často používajú aj v potravinárstve, často pri výrobe džemov, sirupov, alkoholických nápojov alebo želatíny. 


Gaštan jedlý (Castanea sativa) je strom so sivou borkou, listy sú veľké (môžu byť na dĺžku aj 15 cm) podlhovasté s hrotovito pílkovaným okrajom. Kvety (samčie aj samičie) sú usporiadané do jahňád. Plodom sú veľké hnedé nažky – ľudovo nazývané gaštany. Napriek podobným názvom gaštan nie je príbuzný s pagaštanom. Ako je tomu s väčšinou stromov s jedlými plodmi je ťažké určiť z kade gaštan pochádza. Ako jedlo ho poznali už v antickom grécku a je pravdepodobné, že originálne gaštany rástli v oblasti Stredomoria. Dnes sú rozšírené v mnohých častiach sveta. Podobne ako potravina bol gaštan používaný v liečiteľstve. Plody sa taktiež zbierali na liečebné účely (na jeseň samozrejme), okrem toho sa zbierajú aj listy, bez stopky v lete. Prípravky z gaštanu sa používajú napríklad pri hnačke a kašlu. Plody obsahujú veľa škrobu, cukrov, nejaké proteíny, olej a triesloviny. V listoch sú taktiež triesloviny, pektín, cukry a živicu. Plody gaštana sa samozrejme konzumujú a majú široké použitie v potravinárstve. 

Ohľadne týchto liekov alebo metódy liečenia sa opýtajte svojho lekára alebo farmaceuta Apoteky Alexandra, sme vám k dispozícii 24/7.