HCK - Ľahší boj s gastritídou

Gastritída je zápalové ochorenie žalúdku, špecifickejšie vnútornej sliznice žalúdka. Podobne ako všetky ochorenia ľudského tela, aj gastritída sa môže deliť na akútnu alebo chronickú formu. V rámci tohto textu sa budeme venovať hlavne tej chronickej forme ochorenia. Ľahší priebeh gastritídy nemusí byť sprevádzaný ľahko badateľnými príznakmi.

Read more

Teplomery - aký používate vy?

Teplomery sú zariadenia na meranie teploty prostredia, materiálov ale aj živočíchov, vrátane človeka. Používajú sa v mnohých odvetviach ľudskej činnosti, ako je veda, priemysel a medicína. Tu sa budeme zaoberať samozrejme ich využitím v medicíne. 

Read more

Dezinfekčné a antiseptické prostriedky - 3. časť

Od poslednej príležitosti čo som písal články o týchto látkach prešiel skoro mesiac. Zdá sa že situácia s koronavírusom je konečne na konci a budeme si môcť (aspoň) na chvíľu oddýchnuť. Napriek tomu by som rád dokončil našu mini sériu o dezinfekčných a antiseptických látkach. Jednoducho nerád nechávam prácu nedokončenú. V tejto už poslednej časti si povieme niečo o organických látkach patriacich sem. 

Read more

HCK- Pomocná terapia pri nadmernom strese

Stres je prirodzená odpoveď organizmu na určitý podnet (v tomto prípade na stresor). Podnet vyvolávajúci stres môže byť v určitom prípade takmer čokoľvek. Najčastejšie by sa dal charakterizovať ako nejaká hrozba alebo prekážka v momentálnej situácii. Koncept stresu funguje aj u zvierat. V princípe je u ľudí stres to isté ako u zvierat ale u nás je však rozhodne väčšie množstvo potenciálnych stresorov. 

Read more

Zdravá a voňavá mäta prieporná

Mäta pieporná (Mentha piperita) je trváca bylina, ktorá môže dorásť až do výšky jedného metra. Listy sú stopkaté, protistojné, kopijovitého tvaru s pílkovitým okrajom. Listy sú na rube trochu páperisté. Kvety sú usporiadané do praslenov, sú svetlo-ružovej až fialovej farby. Plodom sú tvrdky. 

Read more

HCK - Buďte fit v starobe

Nejaký piatok dozadu sme si naservírovali článok o tom, že HCK Komplex zmes vám môže pomôcť v boji so starnutím. No ale čo robiť v málo pravdepodobnom prípade, že staroba predsa len príde? Buďme na chvíľu úprimní sami k sebe. 

Read more

Ruta voňavá vhodná na cievy

Ruta voňavá (Ruta graveolens) je trváca bylina dosahujúca výšku 30 cm so striedavými, stopkatými, neparno perovitými listami. Malé žltkasté kvety sú uložené v metlinových súkvetiach. Plodom je tobolka. Pôvodným domovom tejto rastliny je južná Európa, Turecko a niektoré oblasti severnej Afriky. U nás zdomácnela. 

Read more

Dezinfekčné a antiseptické prostriedky - 2. časť

Keď som písal tento článok, bol koniec apríla 2020, úmrtnosť v Taliansku bola skoro 13,5%, vo svete máme takmer 3 milióny ľudí nakazených Covid-19 a preto si myslím, že dezinfekčné a antiseptické látky sú stále relevantná téma. A ešte som stále nažive, takže budeme pokračovať tam, kde sme minule skončili. Ďalšou skupinou dezinfekčných látok sú tie ktoré účinkujú na základe (ťažkého) kovu. 

Read more

HCK - úľava od chronickej únavy

Kedysi dávno som napísal niečo o takzvanom syndróme vyhorenia (Burnout syndrome). Dnes napíšem pár riadkov o relatívne podobnom probléme. A tým je Syndróm chronickej únavy (anglická skratka CFS z Chronic Fatigue Syndrome). Už podľa názvu je jasné že tento zdravotný problém bude tak trochu náročne definovať. Únava je neoddeliteľnou súčasťou života asi každého človeka na tejto planéte.

Read more

HCK - podpora tehotenstva a laktácie

Ach tehotenstvo, teda chcel som povedať chcené tehotenstvo! Je to radostný čas pre ženu plný očakávania nového prírastku do jej života. Teda to si aspoň ja osobne predstavujem ohľadom plánovaného tehotenstva. Mnoho žien, respektíve párov má výrazné ťažkosti s otehotnením a/alebo udržaním tehotenstva. 

Read more
View more