Užívanie pseudo-vitamínov

Keď sme si pred nejakým časom niečo povedali o vitamínoch, uviedli sme si aj takú zjednodušenú definíciu vitamínov. V dnešnej dobe by podľa správnosti mali byť vitamíny také zlúčeniny, ktoré sú pre nás životne dôležité a zároveň si ich naše telo nedokáže samo vytvoriť, a teda sme odkázaný na ich prísun v potrave. 

Read more

Liečivé brusnice

Dnes si povieme niečo o troch zástupcoch rodu brusnicovité (Vacciniaceae). Brusnice sú dnes známe hlavne z urologických preparátov, ale dajú sa použiť aj na iné účely. 

Read more

Sodík a draslík - načo ich potrebuje naše telo?

Sodík a draslík sú alkalické kovy, to znamená, že sa nachádzajú v prvej hlavnej skupine periodickej tabuľky prvkov. V čistom stave a neprítomnosti vlhkosti sú to strieborné, lesklé a veľmi mäkké kovy (dajú sa bez problémov krájať so železným nožom). Ak sú vystavené vzdušnej vlhkosti začnú sa pokrývať bielou vrstvou – vznik hydroxidu. Pri styku s kvapalnou vodou horia, až vybuchujú.

Read more

Šalvia - rastlina s mnohými pozitívnymi účinkami

Šalvia lekárska (Salvia officinalis, Lamiaceae) je poloker zvyčajne vysoký 20 až 80 cm, s krátko rozkonárenými listnatými stonkami a s podlhovasto vajcovitými, vrúbkovanými, sivo-plstnatými listami. Súkvetie je zložené z papraslenov, obojpohlavných súmerných kvetov s opadavými listencami svetlo modrej až fialovej farby. 

Read more

Účinky ľubovníka bodkovaného

Ľubovník bodkovaný (Hypericum perforatum) je trváca bylina, ktorá rastie do výšky 30 až 100 cm. Má sediace, relatívne drobné, elipsovité alebo podlhovasté listy. Listy majú priesvitné miesta, alebo inak povedané bodky, ktoré sú viditeľné hlavne proti svetlu a sú to oni, ktoré dali rastline jej druhé meno. 

Read more

Má mužnosť na svedomí zinok?

Zinok je strieborný kov s relatívne nízkou tepelnou a elektrickou vodivosťou. Má relatívne nízku teplotu topenia, technicky je to posledný prechodný kov 4. periódy, ale niekedy sa zahŕňa k neprechodným kovom. Nachádza sa v druhej vedľajšej skupine a jeho chémia je preto veľmi podobná chémii druhej hlavnej skupiny (horčík, vápnik a iné). 

Read more

Nedostatok spánku, alebo železa?


Železo je asi najznámejší kov v našej spoločnosti. Prídavné meno železný je prakticky synonymom pre slovo kovový a väčšina ľudí povie železo na väčšinu kovov. Čisté železo je strieborný prechodný kov s dobrou tepelnou a elektrickou vodivosťou. 

Read more

Pomoc chrómu pri chudnutí

Chróm je strieborný prechodný kov, ktorý sa veľmi často používa v rôznych zliatinách. Jeho názov je odvodený od gréckeho slova pre farbu. Toto je dôsledok rozmanitých farieb zlúčenín chrómu. V forme kovu sa používa na pokovovanie povrchov, kde sa vyžaduje vysoký lesk a nízke riziko korózie. V zlúčeninách sa najčastejšie vyskytuje v oxidačnom stave +3 (chromitý katión) alebo +6 (chrómový katión). Na čo tu teraz takého veci píšem? Podľa niektorých zdrojov je chróm v oxidačnom stave +3 mikroesenciálnym prvkom pre naše telo. Čiže ho potrebujeme vo veľmi malých množstvách pre zdravý život. 

Read more

Široké využitie serrapeptázy


Serrapeptáza je super účinný výživový doplnok. Tento enzým účinkuje proti-zápalovo, znižuje bolesť, znižuje sekréciu hlienu, ničí krvné zrazeniny, pomáha s Alzheimerovou chorobou, znižuje riziko infarktu a porážky (cievnej príhody), pôsobí antimikrobiálne, znižuje intenzitu erytrém. Ďalej ževraj dokáže pomáhať pri implantátoch, syndróme karpálneho tunelu a nízkom počte spermií. Čo je to serrapeptáza?

Read more

Kto má na svedomí záhadné Mumijo?


Mumiyo (mumijo) je záhadná „látka“, ktorej sa pripisuje množstvo liečivých a blahodarných vlastností. Čo to ale je a sú tvrdenia o ňom pravdivé? Poďme si na mumijo posvietiť, čo mumijo vlastne je? 

Read more
View more