HCK - Pomoc kĺbom pri ochorení dna

Dna (hyperurikémia) je chronické zápalové ochorenie postihujúce primárne kĺby. Hlavnými príznakmi je opuch, začervenanie a silná bolesť postihnutého kĺbu. Dna môže postihnúť takmer každý kĺb tela, ale najčastejšie sa vyskytuje na kĺboch palcov nôh. Neliečená hyperurikémia môže viesť až k ťažkému poškodeniu kĺbov, vzniku obličkových kameňov alebo zníženiu funkcie obličiek. Skutočnou príčinou zápalu pri dne je patologické zvýšenie množstva kyseliny močovej v krvi. 

Read more

Pulzný oxymeter - monitorujte svoje zdravie počas koronakrízy!

Pulzný oxymeter je prístroj alebo zdravotnícka pomôcka, ktorá sa používa na neinvazívne (to znamená, že prístroj nevniká do vnútra tela) meranie kyslíkovej saturácie krvi. Saturácia kyslíkom v krvi sa uvádza ako pomer hemoglobínu viažuceho kyslík ku celkovému hemoglobínu v krvi. Hemoglobín je červené organokovové farbivo, ktoré dokáže viazať na seba rôzne plyny (kyslík, oxid uhličitý, oxid uhoľnatý, kyanidový anión) a zároveň „dáva“ farbu červeným krvinkám a teda aj celej krvi. 

Read more

Liečebné účinky kuchynského a medvedieho cesnaku

Cesnak kuchynský (Allium sativum) je bylina, ktorá v ideálnych podmienkach môže dorastať do 70 až 80 centimetrov. Listy sú ploché, na vrchnej strane žliabkatá, pričom sú skôr sivo-zelenej farby. Kvety bielej alebo bielo-žltej farby (špeciálne vyšľachtené odrody môžu mať aj iné farby) sú usporiadané do okolíkov, ktoré sú často obalené dlhým tulcom. U nás je cesnak domáca rastlina, ale samozrejme sa veľmi často pestuje v zeleninových záhradách. Za originálny domov cesnaku sa považuje centrálna Ázia. Dnes je rozšírený v mnohých častiach sveta. 

Read more

HCK - Pomoc pri cievnom ochorení ateroskleróza

Ateroskleróza je nebezpečné ochorenie ciev. Skleróza je všeobecný pojem, ktorý stratu pružnosti, alebo dalo by sa povedať „skostnatenie“ nejakého tkaniva. V prípade aterosklerózy, je napadnutým tkanivom vnútro ciev. Cievy sú vlastne takým potrubím nášho tela, v ktorých preteká krv. Na rozdiel od klasického potrubia v stavbách, cievy sú výrazne flexibilné, čiže sú schopné do určitej miery meniť svoj prierez, čo sa využíva pri zmenách krvného tlaku. 

Read more

Bolehlav kedysi ako sedatívum, borák na vypotenie. Ako tieto rastliny poznáme dnes?

Bolehlav škvrnitý (Conium maculatum) je dvojročná bylina, ktorá pri ideálnych podmienkach môže dosahovať výšku až dvoch metrov. Stonka je oblá, vo vnútri dutá a pri zemi sú na nej nápadné tmavo-červené škvrny. Listy sú dvakrát perovito zložené a usporiadané do trojuholníkového tvaru. Drobné biele kvety sú usporiadané do okolíkov okolíkov. 

Read more

HCK - Vážne ochorenia pečene je možné zmierniť

Pred nejakým časom sme si povedali nejaké tie základné informácie ohľadom ochorení pečene. Vtedy som sľúbil, že ohľadom cirhózy pečene, si niečo bližšie povieme v samostatnom článku. Cirhóza je ťažké poškodenie pečene, pri ktorej je významne porušená správna funkcia tohto orgánu. Morfologicky sa cirhóza prejavuje masívnou premenou fyziologického tkaniva pečene. 

Read more

Cibuľa kuchynská či jahoda obyčajná – ako dobre ich poznáte?

Cibuľa kuchynská (Allium cepa) je dvojročná bylina ktorá v ideálnych podmienkach môže dorastať až do výšky jedného metra. Stonka je dutá, vretenovitá, bledo zelenej farby. Listy sú jednoduché, sivo-zelenej farby. Kvety sú usporiadané do okolíka a sú biele až bielo-žlté. 

Read more

HCK - Rozumné chudnutie

Ach jaj, kto z nás by nechcel mať postavu ako socha z dielne nejakého renesančného majstra? Teda samozrejme okrem tých šťastlivcov čo už takú postavu majú. Koľko druhov diét, zázračných výživových doplnkov, odvodňovacích kúr a neviem čoho ešte iného bárskto ponúka? 

Read more

Vlastnosti a využitie čiernohlávka a prútnatca

Čiernohlávok obyčajný (Prunella vulgaris) je trváca bylina, ktorá dorastá do výšky asi 30 centimetrov. Listy sú stopkaté, dolné sú občas perovité, vyššie sú nedelené kopijovitého tvaru. Kvety sú malé a usporiadané do klasov, farba môže byť od fialovej, cez ružovú až na takmer bielu. Plodom sú tvrdky. 

Read more

HCK - Kvalita pre mentálne zdravie

Rozum a protistojné palce na rukách je to, čo nás odlišuje od (väčšiny) zvierat. S tými palcami na rukách je to viac-menej dané ak sa nám nestala nejaká vážna nehoda. Ale rozum alebo takzvané kognitívne schopnosti je nutné aj trochu šľachtiť a rozvíjať. 

Read more
View more