Kto má na svedomí záhadné Mumijo?


Mumiyo (mumijo) je záhadná „látka“, ktorej sa pripisuje množstvo liečivých a blahodarných vlastností. Čo to ale je a sú tvrdenia o ňom pravdivé? Poďme si na mumijo posvietiť, čo mumijo vlastne je? 

Read more

Trendová chlorella a spirulina


Chlorella je rod jednobunkových rias, ktoré obsahujú chlorofyl a teda sú zelené. Tak ako je v dnešnej dobe zvykom aj chlorella našla svoje uplatnenie v oceáne tvorenom výživovými doplnkami. 

Read more

Farmaceuticky významné rastliny - Mučenka

Dlhší čas už rozmýšľam o písaní článkov o liečivých alebo aspoň farmaceuticky významných rastlín alebo húb. Dôvodov prečo som to odkladal je viac. 

Read more

Zloženie a účinky mastných kyselín

Určite ste už takmer všetci počuli o mastných kyselinách a nenasýtených mastných kyselinách a omega nenasýtených mastných kyselinách a ešte o všeličom inom možnom, ale sústreďme sa teraz na tie mastné kyseliny. Poďme sa teda tým naozaj mastným kyselinám pozrieť na zúbok! 

Read more

Jesenné choroby začínajú. Užívate ibuprofén?


Nesteroidné protizápalové lieky – anglická skratka NSAID (NonSteroidal Anti-Inflammatory Drugs) je skupina liekov ktorá zmierňuje príznaky zápalu. Základné znaky zápalu popísané ešte z antických čias sú teplota, bolesť, opuch, začervenanie a zlyhanie funkcie. 

Read more

Koloidné striebro - malý zázrak, alebo?

Pred istým časom bolo horúcim hitom koloidné striebro. Prečo sa teda teraz nepôjdeme pozrieť na tento „jav“ alternatívnej medicíny. Najprv si predstavíme striebro, aj keď to asi nie je až tak moc potrebné. Striebro je ušľachtilý kov 1-b skupiny periodickej tabuľky. Strieborná farba je pomenovaná práve po tomto kove. Je to kujný kov s veľmi veľkou tepelnou a elektrickou vodivosťou, ktorý sa už od staroveku používa ako platidlo rovnako ako jeho susedia z 1-b skupiny. Čo má toto spoločné s jeho použitím v medicíne? 

Read more

Vzťah nášho organizmu s histamínom

Histamín má veľmi komplikovaný vzťah s človekom. Toto je naozaj zaujímavé tvrdenie, nakoľko histamín je prirodzenou súčasťou nášho tela. 

Read more

Nechýba vám vitamín B?


Vitamíny skupiny B sú spolu s vitamínom C vo vode rozpustné vitamíny. V súčastnosti sem patrí osem vitamínov, všetky vo svojej štruktúre obsahujú dusík. Niektorí z vás sa možno teraz spýtajú ako ich môže byť len osem, keď existuje známy vitamín B12. Takže logicky by to znamenalo, že musí byť aspoň 12 vitamínov v B skupine. Látky sa do skupiny B vitamínov historicky zaraďovali numericky. Moderná veda však už viaceré z týchto látok nepovažuje za vitamíny. Či už kvôli tomu, že medzitým bolo zistené, že niektoré z týchto látok nie sú pre človeka nevyhnutné alebo kvôli tomu, že sa zistilo že ľudské telo si ich samo dokáže pripraviť. 

Read more

Účinný a vzhľadom na ostatné liečivá aj zrejme najbezpečnejší liek na horúčku - Paracetamol.

Naposledy sme si povedali niečo o salicylovej a acetylsalicylovej kyseline. Dnes si povieme niečo o jedom z jej hlavných „konkurentov“. Na začiatok si povieme trochu o chemickej stránke tohto liečiva. Základom paracetamolu je anilín. Anílín je najjednoduchší aromatický amín, slovo aromatický tu má chemický význam aj keď je treba povedať že anilín má silnú a charakteristickú arómu, ktorá na rozdiel od mnohých ostatných kvapalných amínov nie je vyslovene otrasná. 

Read more

Objavenie populárneho Aspirinu

Kyselina salicylová a jej deriváty sú tradičnými látkami farmácie už od staroveku. Svoje meno dostala táto kyselina podľa latinského názvu vŕby (Salix). Kôra vŕby bola dlho hlavným zdrojom salicilínu. Salicilín je glykozid, ktorý sa skladá z glukózy ako cukornej zložky a salicylalkoholu. Salicylalkohol obsahuje dve alkoholové skupiny a v ľudskom tele sa metabolizuje aj na kyselinu salicylovú. Extrakty z vŕby a iných rastlín, ktoré obsahujú salicilín sa už od dôb Hippokrata používali na liečbu horúčky a zápalu. 

Read more
View more