Príčiny vzniku polyneuropatie a ako proti nej bojovať

Polyneuropatia je porucha, ktorá zasahuje nervy v rôznych častiach tela mimo centrálnej nervovej sústavy. Najčastejšie sa vyskytuje v nohách a/alebo v rukách. Táto porucha sa môže deliť na rôzne podtypy, ako napríklad na akútnu a chronickú polyneuropatiu. 

Read more

Poznáte dostatočne dezinfekčné prostriedky?

Ach končene je tu apríl a s ním aj prvé príznaky jari (tento článok som písal na začiatku apríla). Príroda ožíva a k nám zavítal úplne nový a totálne prirodzený koronavírus. Ale veď kto to mohol vedieť že sa to k nám dostane? Tak povedal by som že každý, kto aspoň trochu sledoval dianie vo svete a kto ani na chvíľu neveril žvástom Svetovej Zdravotníckej Organizácie (anglická skratka WHO, viete podobne ako guess who?). Ale ako náhle bolo aj pospolitému ľudu jasné že to je tu a že to bude zlé (úmrtnosť v Taliansku je podľa oficiálnych čísel vyššia ako 12% v čase písania tohto kúsku textu) začal sa zbesilý zhon po rúškach a dezinfekčných prostriedkoch. Teda hlavne po dezinfekčných géloch. 

Read more

Poruchy učenia u detí a dospelých

Poruchy učenia sú stavy pri ktorých majú ľudia problém pochopiť a spracovať informácie. Teda inak povedané naučiť sa informácie. Sú to psychologické poruchy vo väčšine prípadov aj keď samozrejme môžu byť aj somatického (spôsobeného fyzikálnou poruchou). Za príčiny porúch učenia sa uvádzajú hlavne genetické predispozície a potom samozrejme ochorenia a zranenia mozgu.

Read more

Liečivé rastliny balota a grindélia

Balota čierna (Ballota nigra) je trváca rastlina, ktorá môže dorásť až do výšky 1 metra. Listy sú protistojné, stopkaté, vajcovité s pílkovitým okrajom. Kvety sú svetlo-ružové až tmavo-fialové a sú usporiadané v praslenoch. Plodom sú tvrdky. 

Read more

Zažívate na jar problémy s alergiou?

O alergii ako takej ale aj o histidíne samostatnom sme si už nejaký ten piatok dozadu niečo povedali. Ale tak ešte raz si nejak „skrátene“ povieme niečo o alergii. Alergia a s ňou úzko spojené choroby (ako napríklad atopický ekzém alebo bronchiálna astma) sú spôsobené atypickou reakciou imunitného systému človeka na nepatologické podnety. 

Read more

Ako všetranne využiť nechtík lekársky

Nechtík lekársky (Calendula officinalis) je jednoročná bylina dosahujúca výšku okolo 50 cm. Listy sú podlhovasto lopatkovité a sú striedavé. Kvety sú v úboroch a sú výrazne žltej alebo sýto-oranžovej farby. 

Read more

Zlepšenie pre celiatikov vďaka HCK zlúčeninám

Celiakia je autoimunitné ochorenie, ktorého príčinou je patologická reakcia tela na lepok. Lepok (glutén) je vlastne skupina štrukturálne a funkčne podobných proteínov, ktoré sa nachádzajú vo viacerých hospodársky významných rastlinách. Medzi inými v pšenici (aj v špaldovej pšenici), ovse, jačmeni, raži ale aj iných. Z týchto rastlín sa vyrába pečivo a mnohé iné potraviny. 

Read more

Očianka a lyžičník

Očianka rostoková (Euphrasia officinalis) je jednoročná bylina dorastajúca do výšky asi 30 cm. Listy sú protistojné podlhovasté alebo vajcovité so zúbkatým okrajom. Kvety sú bielo-žlté a sú usporiadané v strapcoch. Plodom je tobolka. Je to domáca rastlina u nás. Ako liečivá rastlina je známa už od staroveku. 

Read more

Tehotenské testy - aké typy poznáme a ako fungujú

Ach staré dobré testy. Kto by ich nemal rád? Ale tento krát hovorím samozrejme o špecifickom type testov. A to sú tehotenské testy! Pre niekoho je ich pozitívny výsledok naozaj vytúžený, pre iných je to hrozivá realita. Ale ako vlastne v skutočnosti fungujú? 

Read more

HCK - Som vegetarián, som zdravý?

Vegetariánstvo je spôsob stravovania, ktorý zakazuje konzumáciu akéhokoľvek mäsa a mäsových výrobkov. Dôvodov prečo sa rozhodnúť pre takýto stravovací režim (alebo skôr životný štýl) je viacero. V západnom svete je asi najčastejším dôvodom rešpekt ku životu zvierat, ktoré by museli zomrieť počas „výroby“ mäsa a mäsových produktov. Toto je veľmi často spojené spolu s obhajobou a bojom za práva zvierat a ekologickým zmýšľaním. 

Read more
View more