Žihľava - liečivá rastlina zo záhrady

Žihľava dvojdomá (Urtica dioica) je trváca bylina, ktorá môže dosahovať výšku až jedného metra. Stonka je štvorhranná, niekedy rozkonárená, listy sú protistojné, stopkaté, kopijovitého tvaru s hrubo zúbkatým okrajom. Stonka aj listy sú chlpaté s pŕhlivými výrastkami. Kvety sú zelenkasto-žltej farby a sú usporiadané do metlín. Plodom je vajcovitá nažka. U nás je to domáci a široko rozšírený druh. 

Read more

Bisakodyl - liek na zápchu opradený poverami


Bisakodyl je laxatívum trifenylmetánového typu. Je to biely prášok s teplotou topenia 131-135 °C. Laxatívum znamená, že je to látka ktorá urýchľuje vyprázdňovanie hrubého čreva. Používajú sa hlavne pri zápchach, pri niektorých ochoreniach tráviaceho traktu a pred vyšetreniami alebo chirurgickými zákrokmi v tejto oblasti tela. 

Read more

HCK - Vysoký krvný tlak môže viesť k hypertenzii

Vysoký krvný tlak alebo odborne povedané hypertenzia ja jedným z hlavných zdravotných problémov vyspelého sveta. Hypertenzia sa dá v krátkosti charakterizovať ako dlhotrvajúce zvýšenie krvného tlaku v artériách. Krvný tlak je vlastne sila proti ktorej musí srdce pumpovať krv do tela. Keď sa meria krvný tlak, zisťujú sa dve hodnoty – systolický a diastolický tlak. 

Read more

Čemerica a ostrôžka - jedovaté a liečivé súčasne

Čemerica zelená (Helleborus viridis) je trváca bylina, ktorá môže dorastať do výšky okolo pol metra. Listy sú perovito článkované so zúbkatým okrajom a výraznou žilnatinou. Kvety sú zeleno-žltej farby, plodom sú mechúriky. Originálnym domovom čemerice je južná Európa, u nás už zdomácnela. V liečiteľstve sa používa už od staroveku. 

Read more

Čerešňa a višňa - Ako sa líšia?


Čerešňa vtáčia (Cerasus avium) je relatívne nízky strom s hladkou kôrou. Listy sú striedavé, podlhovasté s pílkovitým okrajom, ktoré majú červenú stopku. Kvety sú biele až červené na dlhých stopkách. Plodom sú hladké a šťavnaté kôstkovice, ktoré sa ľudovo nazývajú čerešne. U nás čerešňa už dávno zdomácnela, pestuje sa veľmi často kvôli svojím plodom ale rastie aj na divoko.

Read more

HCK - Pomoc pacientom s kardiomyopatiou

Asi tým najdôležitejším svalom človeka je srdcový sval (myokard). Je to sval, na ktorom doslova závisí náš život. A preto je jasné, že akákoľvek porucha svalu srdcového je vysoko rizikovým zdravotným problémom! Skupina porúch myokardu sa nazýva kardiomyopatia. Navzdory popisu, že toto sú patologické zmeny srdcového svalu, veľmi často bývajú postihnuté aj srdcové chlopne. Podtypov kardiomyopatií je mnoho a preto si tuto zhrnieme, len to najdôležitejšie ohľadom týchto ochorení. 

Read more

Liečivé účinky podbeľu a psieho jazyka

Podbeľ liečivý (Tussilago farfara) je trváca bylina, ktorá obyčajne dorastá do výšky okolo 20 centimetrov. Listy sú relatívne veľké srdcového tvaru s výraznou žilnatinou. Výrazne žlté kvety sú usporiadané do úborov (nápadne sa podobajú na kvety púpavy). Plodom sú nažky s chochoľcom. U nás je táto rastlina domáci druh. V liečiteľstve je podbeľ známy už od staroveku. 

Read more

HCK - Zastavte nadmerné hromadenie tuku v tele, predídete tak upchávaniu ciev

Určite každý z nás počul o hladine cholesterolu v krvi. Cholesterol patrí v biológii medzi lipidy. Chemicky je to steroid, ale to nie je teraz podstatné. Lipidy, alebo laicky tuky by sme mohli charakterizovať voľne ako vo vode nerozpustné látky. Okrem cholesterolu sem patria aj tuky (ako napríklad rôzne maste) a oleje (tie sú na rozdiel od tukov za izbovej teplote kvapalné). Okrem cholesterolu sa v krvi nachádzajú aj iné tuky. V krvi sú zabudované spolu so špeciálnymi proteínmi v lipoproteínových časticiach. 

Read more

Nátržník husí a vzpriamený – aké je ich uplatnenie?


Nátržník husí (Potentilla anserina) je trváca bylina, ktorá môže dorásť do výšky 30 cm. Stonka je chlpatá a sú na nej jarmové perovito zložené listy s pílkovitým okrajom, ktoré sú na rube bielo plstnaté. Sýto žlté, jednotlivé kvety sú na dlhých stonkách, plodom sú nažky. Často rastie aj v mestách. U nás je to domáci druh. 

Read more

HCK - Lepšie trávenie pre pacientov trpiacich cystickou fibrózou


Cystická fibróza je geneticky spôsobené ochorenie, ktoré sa najčastejšie vyskytuje v Európe a Severnej Amerike. Príčinou tohto ochorenia je mutácia génu, ktorý reguluje správnu tvorbu a funkciu jedného špecifického proteínu – CFTR (Cystic Fibrosis Transmembrane conductance Regulator). Spomenuté mutácie (existuje niekoľko variácii tejto mutácie) spôsobí štrukturálne zmeny v proteíne, ktoré následne vedú k poruche jeho funkcie. 

Read more
View more