HCK - Podporná terapia na zlyhávajúce srdce


Srdcové zlyhávanie, alebo inak známe ako srdcová nedostatočnosť je veľmi vážny zdravotný stav, ktorý sa veľmi zjednodušene dá definovať ako porucha zásobovania tkanív krvou, kvôli nedostatočnej schopnosti srdca pracovať. Jedným z najčastejších príznakov je hromadenie vody v rôznych tkanivách – stav všeobecne známy pod pojmom edém. 

Read more

Flurbiprofén, účinná látka proti zápalom


Ibuprofén dneska už pozná veľmi veľa ľudí ako voľnopredajné nesteroidné protizápalové liečivo. Ale čo takto jeho príbuzné liečivo flurbiprofén? 

Read more

Bohaté liečivé účinky vlašského orecha

Orech vlašský (Juglans regia) je vysoký strom s tmavo-sivou borkou a sivými konármi. Listy sú nepárne párovito zložené z vajcovitých, celistvookrajových lístkov. Samčie kvety sú dlhé, vysiace jahňady zelenej farby, samičie kvety sú tiež zelenej farby, ktoré sa po dvoch až štyroch nachádzajú na koncoch mladých výhonkov z konárikov. Plodom je zelená kôstkovica, ktorá po dozretí černie. Vnútro tohto plodu sa nazýva ľudovo vlašský orech. 

Read more

HCK - Bolesti tela, únava či depresia môžu byť príznakmi ochorenia fibromalgia

Fibromyalgia je ochorenie, ktoré je charakteristické chronickou bolesťou rôznych častí tela. Bolesť je zhoršená aplikáciou tlaku na bolestivé miesta. Okrem chronickej bolesti sa objavujú aj iné príznaky. Sú to napríklad únava, poruchy spánku, kŕče svalov, poruchy trávenia, poruchy koncentrácie, poruchy pamäti, často sú pridružené aj psychologické problémy (ako napríklad depresia alebo úzkosť). 

Read more

Klotrimazol – účinná látka v boji s kvasinkami


Klotrimazol je biela kryštalická látka, s teplotou topenia 147-149 °C. Farmakochemicky je to azolové antimykotikum. Antimykotikum je druh liečiva, ktoré sa používa na liečbu infekcií spôsobených mikroskopickými hubami, kvasinkami alebo plesňami. 

Read more

Krušina jelšová – liečivá rastlina na tráviace ťažkosti

Krušina jelšová (Frangula alnus / Rhamnus frangula) je ker väčšinou dosahujúci okolo 5 metrov do výšky s elipsovitými a celistvookrajovými striedavými listami. Kvety sú drobné, samostatné zeleno-žltej farby. Plody sú tmavo-červené až čierne kôstkovice. U nás je to domáca rastlina. 

Read more

HCK - Podporná liečba Parkinsonovej choroby

Parkinsonova choroba je ťažké ochorenia postihujúce centrálnu nervovú sústavu, pričom sa prejavuje hlavne ovplyvnením pohybového aparátu. Táto choroba je pomenovaná podľa anglického lekára Jamesa Parkinsona, ktorý ako jeden z prvých opísal túto poruchu v modernej medicíne. Hlavnými príznakmi tohto ochorenia sú patologické zmeny v pohybovom systéme. Asi najcharakteristickejším prejavom je kľudový tras tela. 

Read more

Pohodlnejšie cestovanie s Kinderylom

Kinedryl je dnes už absolútna klasika pre všetkých ktorým je zle pri rôznych formách pohybu (cestovná nevoľnosť, morská choroba, kolotoče) ale aj pri niektorých iných ochoreniach. Technicky je tento liek antiemetikom, čiže potláča nevoľnosť a nutkanie na zvracanie spôsobené hlavne vonkajšími stimulmi. Kinedryl obsahuje dve účinné látky kofeín a moxastín teoklát.

Read more

HCK – Doplní chýbajúce látky pacientom s epilepsiou

Epilepsia je neurologické ochorenie charakterizované prítomnosťou typických epileptických záchvatov. Priebeh a trvanie týchto záchvatov môže byť rôzne. Niektoré sú tak krátke, že postihnutý človek ich ani nezaregistruje až po také ktoré nepretržite trvajú niekoľko desiatok minút. Podľa charakteru priebehu sa delia na niekoľko podtypov, aj keď toto delenie sa neustále vyvíja a mení.

Read more

Guajfenezín – účinná látka proti kŕčom, bolesti či úzkosti

Guajfenezín je fenylalkohol, ktorý sa pripravuje chemickou modifikáciou prírodného fenolu guajakolu, nachádzajúceho sa napríklad v stromoch rodu Guaiacum, ktoré sa originálne vyskytovali v strednej Amerike a karibskej oblasti. 

Read more
View more