Podporte trávenie a zbavte sa nafukovania s feniklom


Fenikel obyčajný (Foeniculum vulgare) je dvojročná bylina, ktorá za ideálnych podmienok môže dorastať až do výšky dvoch metrov. Listy sú delené mnohonásobne na úzke nitkovité segmenty. Žlté kvety sú usporiadané do zložených okolíkov. Plodom sú podlhovasté rebrovité dvojnažky. U nás sa fenikel pestuje ako korenina, ale rastie aj voľne. Dnes sú vyšľachtené mnohé varianty feniklu. 

Read more

Bez kŕčov a bolestí s naproxénom


Dnes si povieme veľmi málo o dvoch liečivách používaných proti bolesti a zápalom.  Naproxén je liečivo, ktoré patrí do skupiny nesteroidných protizápalových liečiv (anglická skratka NSAID). Chemicky je to aryl propánová kyselina, čo je veľká skupina, do ktorej patrí napríklad aj ibuprofén. 

Read more

Liečia zápaly či dýchacie cesty. Reč je o ibiši lekárskom a ružovom


Ibiš lekársky (Althaea officinalis) je trváca rastlina, ktorá môže dorastať až do výšky okolo 120 centimetrov. Listy ibiša sú stopkaté, srdcovitého tvaru so zúbkatým okrajom. Kvety sú samostatné, bledo ružovej alebo červenej farby. Plodom sú diskovité tvrdky. U nás sa veľmi často pestuje ako okrasná rastlina, ale rastie aj divoko. Rastlina je pravdepodobne domáca v Európe. Na liečebné účely sa zbierajú viaceré časti rastliny. 

Read more

Svrbivé ekzémy na pokožke skrotí Psilo-Balsam


Psilo-Balsam je dermálny gél určený na terapiu kožných alergických reakcií a svrbivých prejavov – uštipnutie hmyzom, popŕhlenie niektorými rastlinami, svrbivé ekzémy a podobne. Dal by sa označiť ako obdoba Fenistil gélu. Aktívnou látkou (liečivom) je H1-antihistaminikum difenyhydramín. Čo znamená že dokáže blokovať histamínové H1-receptory. Difenhydramín patrí k takzvaným anithistaminikám prvej generácie. 

Read more

Kocúrnik obyčajný - prírodné antibiotikum


Kľukva močiarna (Oxycoccus quadripetalus) je nízky ker s poliehavými konárikmi. Listy sú striedavé, kožovité a stopkaté vajcovitého tvaru. Kvety sú samostatné, ružovo-žltej farby. Plodom sú červené bobule. Druh žije na vlhkých pôdach. Je to domáci druh, aj keď na Slovensku sa často nevyskytuje. Na liečebné účely sa zbierajú listy a plody. Listy sa zbierajú v lete a treba ich dôkladne vysušiť.

Read more

Zápaly močového mechúra zastaví zimoľub


Zbehovec plazivý (Ajuga reptans) je trváca bylina s dosahujúca výšku okolo 30 centimetrov, ktorá tvorí bylinné poplazy. Dolné listy sú stopkaté, obrátené vajcovité, vrúbkované alebo celistvo okrajové. Kvety sú usporiadané do klasu papraslenov. Sú bielej, ružovej alebo fialovo-modrej farby. 

Read more

Ako fungujú lieky na ochorenia pečene?


Essentiale a Essentiale Forte sú voľnopredajné lieky určené na liečby ochorení pečene. Hlavnou účinnou látkou týchto liekov sú takzvané esenciálne (od tohto je názov prípravku) fosfolipidy. Fosfolipidy sú organické zlúčeniny, ktoré vo svojej štruktúre obsahujú nielen glycerín a rôzne mastné kyseliny ale aj zvyšok kyseliny fosforečnej. 

Read more

Obličky a kožné choroby - tieto rastliny ich vyliečia


Zlatobyľ obyčajná (Solidago virgaurea) je trváca bylina ktorá môže dosahovať výšku až jedného metra. Dolné a stredné listy sú striedavé, stopkaté, vajcovitého alebo kopijovitého tvaru. Horné listy sú sediace, kopijovité a celistvookrajové. Kvety žltej farby sú usporiadané do strapcov úborov. Plodom je nažka s chocholcom. U nás je to domáca rastlina. Ako liečivá rastlina sa používa od stredoveku. 

Read more

Vysoko jedovatá konvalinka


Konvalinka voňavá (Convallaria majalis) je trváca bylina s podzemkom, z ktorého na jar vyrastajú dva až štyri stopkaté, masívne, elipsovité a celistvo-okrajové listy. Stopky listov sú objaté pošvami a z ich stredu vyrastá stvol do výšky niekedy až dvadsať centimetrov, ktorý nesie jednostranný strapec voňavých bielych kvetov. Plodom konvalinky sú červené bobule.

Read more

Horčica alebo kapusta?


Horčica čierna (Brassica nigra), správne odborne pomenovaná kapusta čierna je jednoročná bylina, ktorá môže dosiahnuť výšku až jedného metra. Listy sú striedavé, dolné sú perovito laločnaté, horné sú vajcovitého alebo kopijovitého tvaru. Kvety sú bielo-žltej farby a sú usporiadané do strapcov. Plodom sú štvorhranné šešule. Samotné semená sú čiernej farby. Pôvodným domovom rastliny je Stredomorie, u nás zdomácnela a rastie tu aj divo. 

Read more
View more