Využitie liečivých účinkov bôľhoja a sitiny

Bôľhoj lekársky (Anthyllis vulneraria) je trváca bylina dorastajúca do výšky 40 cm s perovito strihanými listami. Kvety sú biele až žlté a usporiadané do hlávok. Plodom je struk. U nás je to domáca rastlina. Už v staroveku sa používala v liečiteľstve. 

Read more

HCK - Pomoc pri reumatických ťažkostiach

Reuma je pojem, ktorý v neodbornej reči zahŕňa relatívne širokú paletu ochorení, ktoré sú charakterizované niekoľkými spoločnými črtami. A tie sú chronická bolesť kĺbov, kostí, svalov alebo spojivového tkaniva vyvolané dlhodobým zápalovým procesom. V rámci tohto článku sa budem venovať len reumatoidnej artritíde. 

Read more

Liečivé účinky brestu a smrekovca

Brest hrabolistý (Ulmus carpinifolia) je strom so stopkatými vajcovitými listami s pílkovitými okrajmi. Kvety sú usporiadané do okvetí. Strom kvitne predtým, než sa objavia listy. Plodom sú okrúhle krídlaté nažky. Brest originálne rástol vo väčšine Európy a v európskom Rusku. U nás je to domáci strom. 

Read more

HCK - Pomoc pro hyperaktivite u detí

Hneď na začiatok si povedzme, že čo sa týka psychiatrických diagnóz, je niekedy ťažko určiť ostrú hranicu kedy je daný problém povahová črta a kedy to je už naozaj psychologické ochorenie. V tomto článku by sme si mali povedať niečo o probléme takzvanej hyperaktivity u detí. 

Read more

Brečtan a stavikrv - liečivé rastliny na dýchacie cesty

Brečtan popínavý (Hedera helix) je vždyzelený, popínavý ker s plazivou alebo priliepavou stonkou. Listy môžu byť srdcovitého tvaru alebo sú troj až päťlaločné. Kvety sú zeleno-žltej farby a sú v okolíkoch. Plodom sú čierne bobule charakteristického tvaru. Brečtan rastie v prakticky celej Európe a v západnom Rusku. 

Read more

HCK - Doplňte znížené živiny v dôsledku psoriázy

Psoriáza je chronické autoimunitné ochorenie, ktoré sa prejavuje hlavne postihnutím kože trpiaceho človeka. Poškodenie kože sa môže prejaviť vo viacerých formách. Najčastejšou z nich sú takzvané plaky. Tie sú napuchnuté oblasti kože s výrazným začervenaním v okolí, pričom stred je bielo-žltej farby s výrazným zápalom. Veľkosť zasiahnutej oblasti môže byť rôzna, v ťažkých prípadoch že vraj až tri štvrtiny tela. 

Read more

Liečivé účinky borovice

Borovica horská (kosodrevina) (Pinus mugo) je nízky a nepravidelný ker s pokrivenými konármi. Svetlo-hnedá borka sa väčšinou neodlupuje, mladé konáre majú zelenú kôru. Listy sú sýtozelené a husté ihličie. Kvety sú jednodomé v klasoch, samčie sú zlato-žlté, samičie sú tmavo-červené. Plodom sú šišky, semená v nich sú tmavo-hnedé s dlhým krídlom.

Read more

HCK - Ochorenia pečene a prevencia

Pečeň je životne dôležitý vnútorný orgán pre človeka (ale to sú v podstate asi všetky vnútorné orgány). Nachádza sa v hornej časti brucha (väčšia časť pečene je na pravej strane). Zdravá pečeň je tmavo-červenej farby a charakteristickej štruktúry. Má viacero významných úloh v našom tele. V skratke by sa dalo povedať, že pečeň je hlavným centrom metabolizmu vnútorných a vonkajších látok nášho tela. 

Read more

HCK- Úľava od ťažkého trávenia

Niekoľko rokov dozadu som pre túto stránku napísal naozaj krátky článok o trávení. Ale to som bol ešte zelenáč. Boli to moje „literárne“ začiatky. Napriek tomu dúfam, že to čo som vtedy napísal bolo stráviteľné! Haha... Ale teraz nastal čas sa k tejto problematike vrátiť. Požívanie potravy je jednou z absolútne esenciálnych činností človeka, potrebných pre život. 

Read more

HCK - Prevencia a zmiernenie demencie

Mnoho ľudí to asi netuší, ale výraz demencia (od ktorého je odvodená populárna nadávka) je štandardným pojmom v medicíne. Tento pojem zahŕňa viacero neuronálnych ochorení postihujúcich mozog. Tieto majú spoločné, alebo veľmi podobné príznaky – sú to hlavne poruchy takzvaných kognitívnych funkcii (pamäť, myslenie a správanie u človeka). Pre bežných ľudí je demencia spojená najčastejšie s poruchami pamäti. 

Read more
View more