Horčica alebo kapusta?


Horčica čierna (Brassica nigra), správne odborne pomenovaná kapusta čierna je jednoročná bylina, ktorá môže dosiahnuť výšku až jedného metra. Listy sú striedavé, dolné sú perovito laločnaté, horné sú vajcovitého alebo kopijovitého tvaru. Kvety sú bielo-žltej farby a sú usporiadané do strapcov. Plodom sú štvorhranné šešule. Samotné semená sú čiernej farby. Pôvodným domovom rastliny je Stredomorie, u nás zdomácnela a rastie tu aj divo. 

Read more

Horčinka horká a iberka horká. Ktorá podporuje trávenie, ktorá tvorbu mlieka?


Horčinka horká (Polygala amara) je trváca bylina, ktorá môže dosahovať výšku 30 centimetrov. Jej listy sú celistvo okrajové, kopijovité, dolné listy sú v ružici. Kvety sú usporiadané do strapcov, sú bielej, ružovej alebo modrej farby. Plodom je tobolka. Na Slovensku je horčinka domácim druhom. Na liečebné účely sa zbiera celá rastlina aj s koreňom v mesiacoch máj až jún. V ľudovom liečiteľstve sa používa hlavne na zvýšenie tvorby mlieka. 

Read more

Lekárske využitie ďateliny a fazule

Ďatelina lúčna (Trifolium pratense) je trváca bylina, ktorá môže dosahovať výšku okolo 30 centimetrov. Stopka je chlpatá, listy sú striedavé, stopkaté, trojpočetné. Lístky sú celistvo okrajové, s troma časťami. Kvety sú bielej, svetlo-ružovej až červenej farby a sú usporiadané do hlávok. Plodom sú nepukavé struky. Je to domáci druh u nás, ako hospodárska rastlina, bola ďatelina šľachtená už od staroveku. Dnes je rozšírená na mnohých iných svetadieloch. 

Read more

Liečivé účinky guľočky a gypsomilky

Guľôčka predĺžená (Globularia aphyllantes/willkommii) je trváca bylina s podzemkom, ktorá dosahuje výšku až 30 centimetrov. Guľôčka má listy lopatkovitého tvaru a sú usporiadané do prízemnej ružice. Kvety má usporiadané na konci stonky do úboru a sú modrej alebo fialovej farby. Plodom sú nažky. Na Slovensku je guľôčka domáci druh. Je to chránená rastlina. Na liečebné účely sa zberajú buď kvety v mesiacoch máj a jún, alebo celá vňať. 

Read more

Poraďte si s kvasinkami s Candivacom


Candivac je výživový doplnok, ktorý obsahuje jedinečnú kombináciu čistených lyzátov baktérie Candida. Candida (kvasinka) v skutočnosti nie je baktéria, ale huba. 

Read more

Rašetliak prečisťujúci a štiav kyslý


Rešetliak prečisťujúci (Rhamnus cathartica) je ker, ktorý môže dorastať do výšky až dvoch metrov. Listy sú stopkaté, elipsovité s drobno pílkovitým okrajom. Kvety sú malé, zelenej farby, usporiadané vo vrcholíkoch. Plodom je kôstkovica. U nás je rešetliak prečisťujúci domáci druh. V ľudovom liečiteľstve je známy už od stredoveku. Na tieto účely sa zberajú plody v jesennom období, od septembra do októbra. 

Read more

Zastavte krvácanie z nosa masťou Emofix


Emofix – hemostatická ochranná masť, ktorá sa na mnohých stránkach na internete, vrátane ADC, nazýva ako hemostatická ochranná masť do nosa. Ale na krabičke ktorú mám po ruke, aj na fotkách krabičky na internete chýba tá časť „do nosa“. Ide o prípravok, ktorý sa používa na prevenciu opakovaných krvácaní pri niektorých kožných a sliznicových stavoch, ako je napríklad traumatické alebo esenciálne krvácanie z nosa, ďasien a podobne. 

Read more

Aké sú liečivé účinky deväťsilu a drchničky?


Deväťsil hybridný (Petasites hybridus) – je trváca bylina s výrazným podzemkom. Na jar má listy usporiadané do stvolov. Neskôr deväťsilu rastú veľké stopkaté listy srdcovitého tvaru so zubatým okrajom, ktoré sú na spodnej strane sivo plstnaté. Veľmi sa podobajú s lopúchom. Kvety rastliny sú usporiadané do klasov a plody sú chocholaté nažky. U nás je to domáci druh. V ľudovom liečiteľstve sa používa už od staroveku hlavne proti moru. 

Read more

Cyklámen a starček - s týmito rastlinami opatrne


Cyklámen európsky (Cyclamen europaenum) je trváca bylina, ktorá dorastá do výšky približne 20 centimetrov. Má v pomere k celej rastline vcelku rozmerný guľovitý podzemok. Listy sú na dlhých stopkách a sú pozdĺžne predĺženého srdcového tvaru. Kvety sú taktiež na dlhých stopkách, veľmi často previsnuté a sú charakteristickej purpurovo-ružovej (cyklámenovej) farby. Plodom sú tobolky. U nás je to domáca rastlina, avšak dnes sa už pestuje hlavne ako okrasný druh. 

Read more

Ovos siaty a ranostaj pestrý - ako nám tieto rastliny slúžia?


Ovos siaty (Avena sativa) je jednoročná bylina, ktorá dorastá do výšky okolo šesťdesiatich centimetrov. Stonka je dutá (technicky je to steblo), listy sú dlhé a úzke a objímajú stonku. Kvety sú uložené v metline na konci stonky. Plodom sú obilky. Ovos je dávno známy ako poľnohospodárska plodina, jeho domestikácia zrejme prebehla ešte dávno pred naším letopočtom. Za originálny domov rastliny sa považuje oblasť blízkeho východu. 

Read more
View more