Zatočte so zlou náladou, rastlinou Griffoniou. Alebo?

Dnes si povieme niečo o totálne „hot“ rastline z trópov. Tým samozrejme nemyslím, že je hot kvôli tomu, že pochádza z tropických oblastí Afriky ale kvôli tomu, že to je momentálne in v oblasti výživových doplnkov. Je to Griffonia simplicifolia (slovenský názov a úprimne ani anglický som nenašiel počas môjho 10 minútového pátrania cez google) je popínavý ker dorastajúci do 3 metrov pochádzajúci zo stredo-západnej a centrálnej Afriky. 

Read more

Účinky vŕby na ľudský organizmus

Vŕba biela (Salix alba) je strom so svetlo-sivou alebo svetlo-hnedou borkou, s pružnými, nelámavými žlto-zelenými konárikmi. Listy sú striedavé, krátko stopkaté s prílistkami, končisto elipsovité. Ďalej sú listy zúbkaté, lysejúce, na rube striebristo bielej farby. Kvety sú dvojdomé, usporiadané v jahňadách. Plodom je tobolka. Prirodzene rastie hlavne v lužných a vlhkých lesoch, je to domáci strom u nás. 

Read more

Chemické využitie horčíka

Horčík (latinsky magnesium) je kov alkalických zemín. V čistom stave je to lesklý strieborný a relatívne mäkký kov. V chémii a v prírode má len oxidačný stav 2+ rovnako ako ostatné prvky druhej hlavnej skupiny periodickej tabuľky prvkov. Vo forme rôznych zlúčenín je jedným z najrozšírenejších prvkov v zemskej kôre aj v ľudskom tele. 

Read more

Prečo sú melóny čerevené?

Lykopén patrí medzi karotenoidy a chemicky je to tetraterpén. Pretože obsahuje konjugovaný systém jedenástich dvojitých väzieb je sýto červený. Je to farbivo, ktoré dodáva plodom rajčiaka ich výraznú červenú farbu. 

Read more

Chemické zloženie a využitie zlúčeniny "MSM"

Dimetyl sulfón alebo inak známy aj ako metylsulfonylmetán (MSM) je organická zlúčenina obsahujúca síru (niekedy je tiež označený skratkou DMSO2). Za takzvaných izbových podmienok je to biela kryštalická látka (teplota topenia je 109 °C). Táto zlúčenina sa normálne vyskytuje aj v prírode, hlavne v niektorých druhoch nižších rastlín, tiež sa môže nachádzať v malých množstvách v niektorých potravinách. 

Read more

Šungit - naozaj kameň na všetko?

Šungit (Shungit?), „It´s Shungit time!“. Ospravedlňte ma ale nemohol som si pomôcť, aby som neuviedol túto „Šungit“ variáciu známej hlášky z modernej pop-kultúry. Poznáte Šungit? Napriek trochu divne znejúcemu menu je to kameň zdravia. 

Read more

Úloha vápnika v živých organizmoch

Vápnik (latinsky Calcium) patrí ku kovom alkalických zemín, čiže je zaradený v druhej hlavnej skupine periodickej tabuľky prvkov. V čistej forme je to striebristý, relatívne mäkký neprechodný kov. Na Zemi sa v čistej forme nevyskytuje kvôli vysokej reaktivite s vodou, kyslíkom a dusíkom vo vzduchu. 

Read more

Liečivé účinky koriandru

Koriander siaty (Coriandrum sativum) je jednoročná bylina vysoká okolo 50 cm s ryhovanou byľou. Listy sú stopkaté, trojito zárezové až perovo strihané s vajcovitými segmentmi, perovito zárezové s nerovnakým zúbkatým zakončením. Listy sú celistvo okrajové. Kvety sú usporiadané do plochých okolíkov, ktoré sú tvorené troma až šiestimi menšími okolíkmi. Sú bielo-ružovej farby a sú obojpohlavné. Plodom sú okrúhle dvojnažky. Všetky časti rastliny sú že vraj jedlé.

Read more

Rastlina Ginko biloba

Ginkgo dvojlaločné (Ginkgo biloba) je dvojdomý nahosemenný strom s nepravidelnou alebo kužeľovitou korunou. Dorastá do maximálnej výšky okolo 35 metrov a dožívajú sa relatívne vysokého veku (sú známe stromy staré okolo 2500 rokov). Má striedavé, stopkaté, dvojlaločné, vejárovité listy na krátkych a hrubých stopkách. Tvar listov je charakteristický pre strom. Listy sú opadavé. Samčie kvety sú zoskupené v riedkych jahňadách, samičie kvety sú jednotlivo uložené v pazuchách listeňov. 

Read more

Meď - pre človeka potrebná aj jedovatá

Meď je prvým prvkom 1b (prvej vedľajšej) skupiny periodickej tabuľky. Je to ušľachtilý prechodný kov typickej oranžovo-červenkastej farby, ktorý sa vyznačuje veľmi dobrou tepelnou a elektrickou vodivosťou. Ľudia poznajú meď už od staroveku, hlavne v historicky vysoko významných zliatinách – bronz a mosadz. 

Read more
View more