Dezinfekčné účinky jódu v liečivých prípravkoch


Jód je jedným z halogénov, čo sú nekovy nachádzajúce sa v pravom rohu periodickej tabuľky. Čistý jód vyzerá ako sivo-čierna kryštalická hmota s kovovým leskom, jeho pary sú tmavo-fialové. V prírode zohráva dôležitú úlohu, v ľudskom tele je jód potrebný pre syntézu hormónov štítnej žľazy, ktoré zabezpečujú množstvo fyziologických procesov v našom organizme. V chémii bol jód známy už od začiatkov modernej vedy a v medicíne sa rovnako používajú jeho rôzne zlúčeniny ako dezinfekčné prostriedky. 

Read more

Jarabina vtáčia – jej plody liečia trávenie


Jarabina vtáčia (Sorbus aucuparia) je nízky strom s nepárno perovito zloženými listami, ktoré sa skladajú zo štyroch až deviatich lístkov ostro-kopijovitého tvaru s pílkovitým okrajom. Kvety sú usporiadané do chocholíkových vrcholíkov. Plodom jarabiny vtáčej sú červené alebo žlté guľaté malvice. Je to domáci druh, často rastie aj vo vyšších nadmorských výškach. 

Read more

Kvapky do nosa s nafazolínom


Nafazolín je liečivo, ktoré je obsahovou látkou nosových kvapiek. Jeho účinné látky znižujú opuch nosovej sliznice a pomáhajú s vylučovaním hlienu v nose. 

Read more

Imelo biele - prospešný parazit?


Imelo biele (Viscum album) je vždyzelený dvojdomý „ker“ žlto-zelenej farby, ktorý v priemere môže dosahovať veľkosť až 50 centimetrov. Listy imela sú dužinaté, podlhovasto vajcovité v protistojnej polohe. Kvety sú drobné, žltej farby a usporiadané v rázsochách. Plody sú biele bobule. Imelo je parazitická rastlina, ktorá rastie na rôznych drevinách. 

Read more

Dub letný a zimný – stromy, ktoré liečia hemoroidy a iné kožné ochorenia


Dub letný (Quercus robur) je vysoký strom s rozsiahlou korunou. Listy sú perovito laločnaté s krátkou stonkou. Kvety sú usporiadané do jahniad. Plodom sú žalude. U nás ide o domáci druh, často pestovaný aj v parkoch. Na liečebné účely sa zbiera dubová kôra, ktorá sa z mladších konárov alebo z kmeňa zbiera najčastejšie na jar. Okrem nej sa zbierajú aj zrelé a zdravé plody (žalude), ktoré sa po vysušené ošúpu. Zriedkavo sa zbierajú aj listy. 

Read more

Ako fungujú liečivá na histamínovú intoleranciu?


Loratadín je H1-antihistaminikum druhej generácie. Ide teda o látku, ktorá blokuje účinok histamínu na jeho H1-receptoroch (je to antagonista H1-receptorov). To, že je z druhej generácie znamená, že bol vyvinutý so zámerom pripraviť H1-antihistaminiká bez výraznejšieho sedatívneho účinku (mnoho H1-anithistaminík prvej generácie sa dodnes používa ako sedatíva alebo anxiolytiká). Chemicky má štruktúru podobnú tricyklickým antidepresívam. 

Read more

Liečivé účinky fialky trojfarebnej a fialky voňavej

Fialka trojfarebná (Viola tricolor) je dvojročná bylina, ktorá dorastá do výšky okolo 20 centimetrov. Stopkaté listy sú perovito delené, kopijovité. Kvety vyrastajú na dlhých stopkách, napriek názvu rastliny môžu byť aj bielej alebo žltej farby, avšak najčastejšie sú aspoň z časti fialové. Plodom fialky sú tobolky. 

Read more

Ako fungujú nikotínové náhrady, ktoré nás zbavujú fajčenia?


Nikotín je pyridínový alkaloid, ktorý sa nachádza v niektorých rastlinách z čeľade ľuľkovité (Solanaceae). Najznámejšou takou rastlinou je tabak (Nicotiana). Rovnako ako všetky alkaloidy aj nikotín má veľmi výrazný účinok na ľudské telo už vo veľmi malých koncentráciách. Pomocou nikotínu boli objavené acetylcholínové-nikotínové receptory. Jeho účinok u ľudí je relatívne komplexný, dal by sa ale sumarizovať hlavne ako stimulačný a anxiolytický účinok (schopnosť potlačiť úzkosť). 

Read more

Liečivé účinky kapucínky a hluchavky


Hluchavka biela (Lamium album) je jednoročná bylina, ktorá dosahuje výšku okolo 30 centimetrov. Listy sú protistojné, jednoduché, podlhovasté s celistvým okrajom. Biele kvety sú samostatné s charakteristickou na vrchu ohnutou korunnou rúrkou. Plodom sú tvrdky. U nás je hluchavka považovaná za domáci druh. V staroveku a stredoveku sa predpokladalo, že hluchavka je príbuzná so žihľavou, ale nie je to pravda. 

Read more

Zbavte sa kvasiniek a plesní vďaka liečivej látke bifonazol!


Bifonazol je azolové antimykotikum. Chemicky je to derivát imidazolu. Azolové antimykotiká fungujú na princípe inhibície syntézy ergosterolu v rôznych hubách. Ergosterol je steroidná zlúčenina, ktorá je esenciálnou zložkou bunkovej steny bunkách húb, plesní a kvasiniek. 

Read more
View more