Ako používať gélové obklady

Studené zábaly a obklady sa používali v terapii niektorých zdravotných problémov už od začiatkov civilizácie. Najčastejšími indikáciami pre studenú terapiu sú rôzne typy opuchov, výronov, vyvrtnutí, presilených svalov a natiahnutých šliach. 

Read more

HCK a šport

Športom ku zdraviu! V zdravom tele, zdravý duch! Poznáte takéto podobné slogany. Možno niektorým pripomenú staré dobré časy spartakiád a podobne alebo staré zle časy trápenia sa na telesnej výchove. Koľko z nás sa dnes venuje nejakému športu, alebo aspoň nejakej fyzickej aktivite? 

Read more

Alergie, jej príčiny, prejavy a liečba

Alergie sú pliagou moderného človeka. Viete ako sa hovorí, že alkohol je metlou ľudstva? V alergii podľa mňa našiel decentného súpera. Alergická reakcia je komplikovaný patologický proces. Veľmi zjednodušene by sa alergia dala opísať ako prehnaná reakcia imunitného systému človeka na „atypický“ stimulus/podnet. Imunitný systém musí reagovať na mnoho podnetov aby mohol správne chrániť naše telo. 

Read more

Magnéziový gél - vhodný na rýchlejšie zrelaxovanie tela

Ach horčík, môj starý známy... Niektorí z vás ho možno poznajú pod jeho latinským menom magnesium. O horčíku ako takom, jeho funkciách v ľudskom tele ale aj napríklad v zelených rastlinách sme si prednedávnom niečo povedali. Tak prečo potom zase začínam trepať o ňom? Je horčík až tak moc zaujímavý, že si zaslúži ďalší text? Ani nie (teda ak nemáte naozaj radi organickú chémiu...). 

Read more

Baza čierna proti zápalu močových ciest

Baza čierna (Sambucus nigra) je ker alebo nízky strom dorastajúci priemerne do výšky asi 5 metrov. Listy sú protistojné, perovité v nepárnom počte. Malé žlto-biele kvety sú usporiadané do veľkých chocholíkov. Plodom sú malé čierne kôstkovice. 

Read more

Je tu ešte niekto, kto nevie, že fajčenie škodí?

Fajčenie škodí zdraviu (niekoľko krát zopakované...), spieva slovenská kapela Vidiek. Keď už mám počúvať slovenskú pesničku o nikotínovom opare, tak radšej cigaretku na 2 (slovom dva) ťahy od Riša M. Možno, že jeho pesnička, kde spieva nebude to také ľahké je v skutočnosti o jeho snahe prestať fajčiť a nie o rozchode... ktovie..  Ale to som už trochu odbočil od vlastnej témy. Fajčenie a pitie alkoholu sú už od staroveku najobľúbenejšie voľnočasové aktivity ľudí. 

Read more

Príčiny vzniku migrény a jej symptómy

Mnoho ľudí sa občas posťažuje na migrénu. Ale nie je každá bolesť hlavy migrénou, nie? Migréna je porucha pri ktorej sa objavujú stredne vážne až ťažké bolesti hlavy, ktoré môžu trvať od hodiny až po niekoľko dní. Okrem bolesti hlavy sa pred a počas záchvatov migrény objavujú aj iné príznaky. 

Read more

Špargľa - známa zelenina a liečivá rastlina

Asparágus lekársky (Asparagus officinalis), ľudovo špargľa je trváca bylina, ktorá môže dorastať do výšky viac ako jeden meter. Jej pravé listy majú podobu drobných šupiniek. To čo väčšina ľudí považuje za listy špargle sú v skutočnosti krátke, sploštené očné konáriky. Kvety sú drobné, bielej až svetlo-žltej farby. Plodom sú drobné sýto-červené bobule, ktoré sú prekvapivo jedovaté. Asparágus má relatívne veľký podzemok. Špargľa je pre mnohých ľudí známa skôr ako zelenina než liečivá rastlina. 

Read more

Katechín a niektoré bioaktívne peptidy

Glutatión – je tripeptid, ktorý sa skladá z L-cysteínu, kyseliny L-glutámovej a glycínu. Zabudovanie cysteínu do molekuly zaručuje prítomnosť voľnej tiolovej skupiny. U ľudí je najvýznamnejšie biosyntéza glutatiónu v pečeni, aj keď takmer všetky ľudské bunky sú teoreticky schopné biosyntézy glutatiónu. 

Read more

Príčiny problémov s erekciou

Nejaký ten piatok dozadu sme si na tejto stránke niečo povedali o jednej z najväčších pliag moderného muža – erektilnej dysfunkcii. To ale bolo ešte za „starých dobrých“ čias keď som v tom článku hlavne žartoval o tom či to vlastne stojí za to a ako bude každí z nás potom žrebec... Možno by bolo dobré sa znovu pozrieť na tento vážny problém trochu „odbornejšie“. 

Read more
View more