Objavenie populárneho Aspirinu

Kyselina salicylová a jej deriváty sú tradičnými látkami farmácie už od staroveku. Svoje meno dostala táto kyselina podľa latinského názvu vŕby (Salix). Kôra vŕby bola dlho hlavným zdrojom salicilínu. Salicilín je glykozid, ktorý sa skladá z glukózy ako cukornej zložky a salicylalkoholu. Salicylalkohol obsahuje dve alkoholové skupiny a v ľudskom tele sa metabolizuje aj na kyselinu salicylovú. Extrakty z vŕby a iných rastlín, ktoré obsahujú salicilín sa už od dôb Hippokrata používali na liečbu horúčky a zápalu. 

Read more

Užívate antibiotiká často a na "všetko"? Strácajú účinok.

Z médií ste už asi všetci počuli o rastúcej rezistencii baktérii a iných patogénov na antibiotiká. Apokalyptické scenáre konca ľudskej rasy alebo aspoň civilizácie tak ako ju poznáme. Rezistencia na antibiotiká naozaj neustále rastie ale prečo to tak je ? Tak odpoveď je vcelku „jednoduchá“ a je to dôsledkom ľudskej hlúposti a chamtivosti. Veľkým problémom je vysoká „nadspotreba“ antibiotík u ľudí. V dnešnej dobe mnoho ľudí reaguje na zjavenie sa prvých príznakov nejakého možného ochorenia okamžite nasadením antibiotík. Aj na ochorenia ktoré nie sú spôsobené bakteriámi a teda antibiotiká na ne nemajú žiadny vplyv. 

Read more

Či už pravidelne trpíte nespavosťou, alebo ťažko prekonávate časový posun, je to nedostatkom melatonínu.

Problémy so spánkom sú v rozvinutých krajinách veľmi časté. Dôvodov je viacero. Nezdravý životný štýl, „svetelné znečistenie“ v mestách, vysoká miera užívania stimulujúcich látok a podobne. 

Read more

Bez opaľovania si leto nevieme predstaviť. Ako si treba pri ňom chrániť pokožku?

Leto máme v plnom prúde a slniečko nám začína pekne pripekať. Možnosť vyhnúť sa slnečnému žiareniu sa rapídne znižuje a okrem toho mnohí z nás sa radi trochu poopaľujú. Dnes už mnoho z nás vie, že nadmerné slnenie so sebou prináša viaceré riziká. Ozónová vrstva sa naším pôsobením neustále stenčuje a kde tu sa už objavujú aj ozónové diery.

Read more

Dá sa predávkovať vitamínmi?  

Vitamíny E sú skupina v tukoch rozpustných vitamínov, ktoré pôsobia ako antioxidanty. Vďaka svojej vysokej rozpustnosti pôsobia v hydrofóbnom prostredí ako antioxidanty, zatiaľ čo vo vodnom prostredí je hlavným antioxidantom vitamín C (kyselina askorbová). Chemicky sa vitamíny E delia na tokoferoly a tokotrienoly. Hlavným rozdielom medzi týmito dvoma skupinami je nasýtenosť bočného uhľovodíkového reťazca. 

Read more

Príprava krémov v našej Apoteke 

U nás v lekárni Apoteka Alexandra sa venujeme príprave mnohých IPL (individuálne pripravovaných liekov) na recept ale aj voľno predajných prípravkov vyrobených v našom galenickom laboratóriu. Z tejto poctivej lekárenskej činnosti a z používania osvedčených receptúr z Nemecka vznikli viaceré krémy. 

Read more

Ako sa v lete chrániť pred dotieravým hmyzom?  

Hmyz je zrejme najpočetnejšou skupinou mnohobunkových organizmov na tejto planéte. Existoval ešte pred príchodom človeka a podľa amerických post-apokalyptických filmov bude zrejme existovať ešte aj po nás. Trieda hmyzu je neskutočne rozmanitá a obsahuje obrovske množstvo šesťnohých stvorení. 


Read more

Čo spôsobuje črevné nepríjemnosti a ako sa ich zbaviť?  

Ak si chceme povedať niečo o liekoch proti hnačke, mali by sme si na začiatok povedať niečo o samotnej hnačke. Do podrobných detailov o tom čo je hnačka tu radšej nepôjdem, v záujme zachovania dekóru bude lepšie si trochu povedať o tom prečo, alebo ako vzniká. Bez ohľadu na príčinu je hnačka vyvolaná jedným z troch „mechanizmov“ alebo ich kombináciou. 

Read more

Zdravý zadok vášho dieťaťa 


Dobrý a zdravý zadok bábätka je vysvedčením každej správnej maminy. Zaparený zadok alebo plienková dermatitída je problémom mnohých detí a ich matiek. Zapareniny sa môžu vyskytnúť aj na iných častiach tela. Príčiny tohto problému môžu byť rôzne. Nadmerne vlhké prostredie, nesprávny typ alebo materiál plienok, zanedbanie správnej hygieny, alergické reakcie a iné. Ale ako tento problém vyriešiť ak je už zaparenina prítomná? Deti predsa nemôžu furt behať s holým zadkom. 

Read more

Detské výživy. Čo a ako na to?

Detské výživy sú dôkladne pripravené zmesi, ktorých úlohou je nahradiť materské mlieko u najmenších detí.

U niektorých matiek môže byť tvorba materského mlieka značne znížená, pripadne kvôli zdravotnému stavu alebo kvôli užívaniu niektorých liekov majú zakázané kojiť. Materské mlieko je kvapalná zmes tvoriaca sa v mliečných žľazách samíc všetkých cicavcov, vrátane človeka. Jeho úlohou je zabezpečiť výživu novorodencom v prvých mesiacoch života, keď ešte nie sú schopné prijať a stráviť inú potravu. Skoré mlieko produkované krátko po narodení dieťaťa sa nazýva kolostrum. Kolostrum, nie to ľudské samozrejme sa v posledných rokoch stalo „horúcim“ hitom v oblasti výživových doplnkov. Tento typ mlieka je naozaj bohatým zdrojom protilátok imunitného systému (imunoglobulíny), ktoré pomáhajú naštartovať imunitný systém novorodenca.

Read more
View more