HCK - Jednoduchšia liečba osteoporózy

Osteoporóza bola spomínaná už raz v staršom článku. Je to ochorenie kostí, ktoré je vlastne spôsobené patologickým znížením hustoty kostí. Toto je potom spojené s poškodením štruktúry kostí (ohýbanie kostí) a s vysokým rizikom vzniku zlomenín kostí. Častým miestom takýchto zlomenín sú zápästie, bedrový kĺb, stavce chrbtice alebo rebrá. 

Read more

HCK - Podporte liečbu zeleného zákalu

Glaukóm, alebo po slovensky zelený zákal je vážne ochorenie oka. Existuje viacero typov glaukómu, ale hlavná podstata všetkých typov je rovnaká. Patofyziologickým mechanizmom je nadmerné zvýšenie vnútro očného tlaku. Vo vnútri oka sa nachádza kvapalina, ktorá sa nazýva komorový mok. Porucha rovnováhy medzi vznikom a odtokom komorového moku vedie k jeho hromadeniu vo vnútri oka. 

Read more

Blyskáč či saturejka? Obe majú priaznivé účinky!

Blyskáč jarný (Ficaria verna) je trváca bylina, ktorá môže dorastať do výšky 20 cm. Korene tvoria zväzky a rastú na nich aj hlúzy. Listy sú stopkaté, okrúhle alebo srdcovitého tvaru. Sýto-žlté kvety sú jednotlivé, na dlhých stopkách. Plodom sú nažky. U nás je to domáca rastlina. 

Read more

HCK - Podporte liečbu ochorení štítnej žľazy

Štítna žľaza je endokrinná žľaza ktorá sa nachádza v krku ľudí. Produkuje tri dôležité hormóny. Prvé dva obsahujú organicky naviazaný jód – trijódtyronín (T3) a tyroxín (T4) a peptidový hormón kalcitonín. T3 a T4 hrajú veľmi dôležitú úlohu v udržiavaní zdravého metabolizmu a srdcovej činnosti. Sú tiež esenciálne pre správny vývoj detí. 

Read more

Blen čierny a rojovník močiarny

Blen čierny (Hyoscyamus niger) je dvojročná bylina, ktorá môže dorastať až do výšky okolo 80 cm. Je pokrytá žľaznatými a lepkavými chĺpkami. Listy sú vajcovité, laločnaté a celistvo okrajové. Kvety sú relatívne veľké žlto-fialovej farby. Plodom sú dvojpuzdrové tobolky. 

Read more

HCK - Pomocná terapia pri detoxikácii organizmu od ťažkých kovov

Pojem ťažké kovy nie je vo vede dokonale zadefinovaný. Mnoho ľudí používa tento pojem aj pre niektoré polokovy. Pôvodom vzniku pojmu „ťažké kovy“ bolo rozdelenie kujných kovov na základe ich hustoty. V rámci tohto textu sú pre nás ale dôležité hlavne ťažké kovy s vysokou toxicitou (pre človeka). Je nutné poznamenať, ako to už veľmi veľmi dávno povedal sám Paracelsus, že v dostatočnom množstve sú všetky látky (a aj kovy) pre človeka jedovaté. 

Read more

Betonika lekárska a pýr plazivý

Betonika lekárska (Betonica officinalis) je trváca bylina, ktorá môže dorastať až do výšky 80 cm. Listy sú stopkaté, vajcovitého tvaru s vrúbkovaným okrajom. Kvety bielej až tmavo-červenej farby sú usporiadané do klasov nepravých praslenov. Plodom rastliny sú tvrdky.

Read more

HCK - možnosť predísť šedému zákalu

Šedý zákal, alebo katarakt je ochorenie oka, špecifickejšie šošovky. Šošovka je kľúčovou časťou oka, jej zo skla vyrobený obdoba sa používa aj v optických prístrojoch (ďalekohľady, mikroskopy, objektívy a podobne). Zatiaľ čo ľuďmi vyrobené šošovky sú zo skla, tie v ľudskom oku sú tvorené veľmi špeciálnym proteínom. 

Read more

Svrbí? Použite pero po uštipnutí hmyzom!

Kedysi pred dávnymi časmi som sem napísal pár slov o repelentoch. Čo ale robiť keď nemáme repelent, alebo repelent z nejakého dôvodu zlyhal? To vedie samozrejme k vzniku štípanca a všetkými s ním spojenými problémami. 

Read more

Omán pravý a orlíček obyčajný - byliny ľudového liečiteľstva

Omán pravý (Inula helenium) je trváca bylina dorastajúca do výšky až 150 cm s chlpatou až plstnatou stonkou. Listy sú stopkaté, vajcovitého tvaru so zúbkatým okrajom, taktiež sú krátko chlpaté a na rube sivej farby. Kvety sú uložené v úboroch, sú rúrkovité a sýto-žltej farby. 

Read more
View more