Zastavte krvácanie z nosa masťou Emofix


Emofix – hemostatická ochranná masť, ktorá sa na mnohých stránkach na internete, vrátane ADC, nazýva ako hemostatická ochranná masť do nosa. Ale na krabičke ktorú mám po ruke, aj na fotkách krabičky na internete chýba tá časť „do nosa“. Ide o prípravok, ktorý sa používa na prevenciu opakovaných krvácaní pri niektorých kožných a sliznicových stavoch, ako je napríklad traumatické alebo esenciálne krvácanie z nosa, ďasien a podobne. 

Read more

Aké sú liečivé účinky deväťsilu a drchničky?


Deväťsil hybridný (Petasites hybridus) – je trváca bylina s výrazným podzemkom. Na jar má listy usporiadané do stvolov. Neskôr deväťsilu rastú veľké stopkaté listy srdcovitého tvaru so zubatým okrajom, ktoré sú na spodnej strane sivo plstnaté. Veľmi sa podobajú s lopúchom. Kvety rastliny sú usporiadané do klasov a plody sú chocholaté nažky. U nás je to domáci druh. V ľudovom liečiteľstve sa používa už od staroveku hlavne proti moru. 

Read more

Cyklámen a starček - s týmito rastlinami opatrne


Cyklámen európsky (Cyclamen europaenum) je trváca bylina, ktorá dorastá do výšky približne 20 centimetrov. Má v pomere k celej rastline vcelku rozmerný guľovitý podzemok. Listy sú na dlhých stopkách a sú pozdĺžne predĺženého srdcového tvaru. Kvety sú taktiež na dlhých stopkách, veľmi často previsnuté a sú charakteristickej purpurovo-ružovej (cyklámenovej) farby. Plodom sú tobolky. U nás je to domáca rastlina, avšak dnes sa už pestuje hlavne ako okrasný druh. 

Read more

Ovos siaty a ranostaj pestrý - ako nám tieto rastliny slúžia?


Ovos siaty (Avena sativa) je jednoročná bylina, ktorá dorastá do výšky okolo šesťdesiatich centimetrov. Stonka je dutá (technicky je to steblo), listy sú dlhé a úzke a objímajú stonku. Kvety sú uložené v metline na konci stonky. Plodom sú obilky. Ovos je dávno známy ako poľnohospodárska plodina, jeho domestikácia zrejme prebehla ešte dávno pred naším letopočtom. Za originálny domov rastliny sa považuje oblasť blízkeho východu. 

Read more

Soledum - uľahčuje vykašliavanie a pôsobí proti zápalu


Soledum je voľno-predajný liek, ktorý sa používa na liečbu rôznych ochorení dýchacích ciest – napríklad zápal priedušiek, zápal prínosových dutín, astmy alebo rôzne typy prechladnutia. Sú to mäkké želatínové kapsule v dvoch silách – 100 alebo 200 mg. 

Read more

Levanduľa a lobelka – liečivé účinky a využitie


Levanduľa lekárska (Levandula officinalis) je trváca bylina, ktorá môže dosahovať výšku až okolo 60 centimetrov. Listy sú protistojné, podlhovasté, celistvo okrajové a plstnané. Kvety sýto-fialovej farby sú usporiadané v klasoch na konci stoniek. Plodom levandule sú lesklé tvrdky. Levanduľa lekárska nie je u nás pôvodný druh, ale v našej oblasti je dávno udomácnená. Z originálny domov levandule sa považuje stredomorská oblasť. Dodnes je to veľmi obľúbená okrasná rastlina.

Read more

Očné kvapky EvoTears – suchým očiam pomáha len jedna látka


EvoTears sú zvlhčujúce očné kvapky, ktoré obsahujú iba jednu látku. Dokonca neobsahujú ani vodu! Účinnou a zároveň jedinou látkou v týchto kvapkách je perfluorohexyloktán. Čo je parciálne fluorovaný uhľovodík – látka obsahuje len uhlík, vodík a flór. 

Read more

Karabinec a komonica – pôvod rastlín a ich využitie v medicíne


Karbinec európsky (Lycopus europaeus) je trváca bylina, ktorá môže dorastať až do výšky jedného metra. Byľ je štvorhranná, listy sú protistojné a elipsovitého tvaru. Dolné listy sú perovito zárezové, horné sú hrubo zúbkaté. Pazušné paprasleny sú malé a husté, kvety sú bielej alebo svetlo-červenej farby. Plodom sú tvrdky. Karbinec preferuje vlhké pôdy s dostatkom dusíka. V liečiteľstve sa používal v Európe až od stredoveku. 

Read more

GelSon - vodivý gél pri sonografických vyšetreniach


GelSon je kontaktný gél, ktorý sa používa pri sonografickom vyšetrení, pri rádiofrekvenčným kozmetickým vyšetrení, na snímanie pulzovej frekvencie, pre vibračné posilňovače a masážnych prístrojoch. Je to rozhodne zaujímavá kombinácia účelov. Tento gél má už 20 ročnú tradíciu a bol vyvinutý podľa požiadaviek lekárov. 

Read more

Jastrabina lekárska na liečbu cukrovky


Jastrabina lekárska (Galega officinalis) je trváca bylina, ktorá môže dorásť do výšky až jedného metra s ryhovanou stonkou. Listy sú striedavé, nepárno perovito zložené s prílistkami. Kvety jastrabiny sú usporiadané do strapcov, sú bledofialové alebo fialové. Plodom sú kostrbaté struky. Táto rastlina je na Slovensku domáci druh. 

Read more
View more