Anorganické zložky HCK

V minulom článku sme si zhrnuli informácie ohľadom vitamínov. Tento krát si takéto zhrnutie spravíme vzhľadom k mikronutrientom, alebo „stopovým prvkom“. Zjednodušene si môžeme (chemické) prvky predstaviť ako základné diely skladačky, z ktorej sa skladajú zložitejšie zlúčeniny. Naše telo obsahuje naozaj mnoho zlúčenín. 

Read more

Veľký prehľad vitamínov

Základné informácie o všetkých zlúčeninách, ktoré sa v dnešnej dobe považujú za vitamíny pre človeka sme si už na tejto internetovej stránke povedali. Tentokrát vám prinášame veľký prehľad vitmaínov a ich účinkov na ľudský organizmus.

Read more

Senovka grécka

Senovka grécka (Trigonella foenicum-graecum) je jednoročná bylina vysoká okolo 50 cm. Má priamu alebo rozkonárenú stonku na ktorú sa cez krátku stopku pripájajú trojpočetné lístky, ktoré sú oválne so zúbkatou čepeľou. Kvety sú obojpohlavné, súmerné, päťpočetné a sú bielej, svetlo-žltej alebo svetlo-fialovej farby. Plodom je tenký struk zahnutého tvaru. 

Read more

Buďme opatrní s Vitamínom A!

Vitamín A alebo retinol je v tuku rozpustný vitamín. Retinol je potrebný pre zdravý rast, imunitný systém a zrak. Retinol je základná forma vitamínu A, je to ako koncovka napovedá alkohol. V organizme aj mimo neho môže podliehať oxidácii najprv na aldehydovú formu – retinál, alebo až na forma karboxylovej kyseliny – retinová kyselina. 

Read more

Zatočte so zlou náladou, rastlinou Griffoniou. Alebo?

Dnes si povieme niečo o totálne „hot“ rastline z trópov. Tým samozrejme nemyslím, že je hot kvôli tomu, že pochádza z tropických oblastí Afriky ale kvôli tomu, že to je momentálne in v oblasti výživových doplnkov. Je to Griffonia simplicifolia (slovenský názov a úprimne ani anglický som nenašiel počas môjho 10 minútového pátrania cez google) je popínavý ker dorastajúci do 3 metrov pochádzajúci zo stredo-západnej a centrálnej Afriky. 

Read more

Účinky vŕby na ľudský organizmus

Vŕba biela (Salix alba) je strom so svetlo-sivou alebo svetlo-hnedou borkou, s pružnými, nelámavými žlto-zelenými konárikmi. Listy sú striedavé, krátko stopkaté s prílistkami, končisto elipsovité. Ďalej sú listy zúbkaté, lysejúce, na rube striebristo bielej farby. Kvety sú dvojdomé, usporiadané v jahňadách. Plodom je tobolka. Prirodzene rastie hlavne v lužných a vlhkých lesoch, je to domáci strom u nás. 

Read more

Chemické využitie horčíka

Horčík (latinsky magnesium) je kov alkalických zemín. V čistom stave je to lesklý strieborný a relatívne mäkký kov. V chémii a v prírode má len oxidačný stav 2+ rovnako ako ostatné prvky druhej hlavnej skupiny periodickej tabuľky prvkov. Vo forme rôznych zlúčenín je jedným z najrozšírenejších prvkov v zemskej kôre aj v ľudskom tele. 

Read more

Prečo sú melóny čerevené?

Lykopén patrí medzi karotenoidy a chemicky je to tetraterpén. Pretože obsahuje konjugovaný systém jedenástich dvojitých väzieb je sýto červený. Je to farbivo, ktoré dodáva plodom rajčiaka ich výraznú červenú farbu. 

Read more

Chemické zloženie a využitie zlúčeniny "MSM"

Dimetyl sulfón alebo inak známy aj ako metylsulfonylmetán (MSM) je organická zlúčenina obsahujúca síru (niekedy je tiež označený skratkou DMSO2). Za takzvaných izbových podmienok je to biela kryštalická látka (teplota topenia je 109 °C). Táto zlúčenina sa normálne vyskytuje aj v prírode, hlavne v niektorých druhoch nižších rastlín, tiež sa môže nachádzať v malých množstvách v niektorých potravinách. 

Read more

Šungit - naozaj kameň na všetko?

Šungit (Shungit?), „It´s Shungit time!“. Ospravedlňte ma ale nemohol som si pomôcť, aby som neuviedol túto „Šungit“ variáciu známej hlášky z modernej pop-kultúry. Poznáte Šungit? Napriek trochu divne znejúcemu menu je to kameň zdravia. 

Read more
View more