Zdravý zadok vášho dieťaťa 


Dobrý a zdravý zadok bábätka je vysvedčením každej správnej maminy. Zaparený zadok alebo plienková dermatitída je problémom mnohých detí a ich matiek. Zapareniny sa môžu vyskytnúť aj na iných častiach tela. Príčiny tohto problému môžu byť rôzne. Nadmerne vlhké prostredie, nesprávny typ alebo materiál plienok, zanedbanie správnej hygieny, alergické reakcie a iné. Ale ako tento problém vyriešiť ak je už zaparenina prítomná? Deti predsa nemôžu furt behať s holým zadkom. 

Read more

Detské výživy. Čo a ako na to?

Detské výživy sú dôkladne pripravené zmesi, ktorých úlohou je nahradiť materské mlieko u najmenších detí.

U niektorých matiek môže byť tvorba materského mlieka značne znížená, pripadne kvôli zdravotnému stavu alebo kvôli užívaniu niektorých liekov majú zakázané kojiť. Materské mlieko je kvapalná zmes tvoriaca sa v mliečných žľazách samíc všetkých cicavcov, vrátane človeka. Jeho úlohou je zabezpečiť výživu novorodencom v prvých mesiacoch života, keď ešte nie sú schopné prijať a stráviť inú potravu. Skoré mlieko produkované krátko po narodení dieťaťa sa nazýva kolostrum. Kolostrum, nie to ľudské samozrejme sa v posledných rokoch stalo „horúcim“ hitom v oblasti výživových doplnkov. Tento typ mlieka je naozaj bohatým zdrojom protilátok imunitného systému (imunoglobulíny), ktoré pomáhajú naštartovať imunitný systém novorodenca.

Read more

Pokračovanie o vitamínoch B 

Vitamín B6 – pyridoxál je hlavnou chemickou formou vitamínu B6, je to derivát pyridínu s aldehydovou skupinou. Ostatné formy sa volajú pyridoxín – alkoholový derivát a pyridoxamín – amino derivát. Všetky tieto formy sa normálne vyskytujú v prírode. 

Read more

Na párty s antibiotikami? Alkohol si radšej odpustite

Nie! Nie, radšej knihu! Určite mnohí poznáte známy internetový obrázok, kde zapálený mladý muž rezolútne odmieta pohárik pravdepodobne naplnený nejakou kvalitnou pijatikou. V prípade liekov by to mohlo byť radšej takto: „Nie, radšej vodu!"

Položme si teraz takú „rečnícku“ otázku – prečo nezapíjať lieky rôznymi liehovinami? Môžete si vybrať z možností:

  • lebo nechcete zrovna teraz spáchať samovraždu,
  • lebo cirhóza pečene nie je rozhodne zábava! 
 

Komplikácie, ktoré môžu vzniknúť pri zapíjaní liekov alkoholom tvoria spojité spektrum, ktoré začína miernou nevoľnosťou a končí smrťou. Tieto komplikácie by sme, podľa mechanizmu vzájomnej interakcie lieku a etanolu, mohli laicky rozdeliť do troch veľkých skupín alebo kategórií

Smrteľná kombinácia Marilyn Monroe

Prvá kategória je tak trochu kontroverzná, pretože kombinácia týchto liekov s alkoholom v skutočnosti výrazne zvyšuje účinnosť týchto liekov. Je to kombinácia etanolu s liekmi, ktoré pôsobia tlmivo na centrálny nervový systém človeka. Skupina liekov, ktorá v súvislosti s uvedenou problematikou príde väčšine ľudí na rozum, sú sedatíva a hypnotiká. Okrem tejto skupiny liekov sem ale patrí mnoho liekov z iných liekov z rôznych terapeutických skupín. Sú to prakticky všetky psychofarmaká, mnohé antihistaminiká (lieky proti alergii) a niektorých liekov proti bolesti. Príčinou je to, že samotný alkohol pôsobí sedatívne – ako keď sa niekto spije do nemoty. 

Dôsledkom zapitia takýchto liekov alkoholom je výrazné posilnenie sedatívneho účinku týchto liekov. Potom sa môže stať to, že sedácia bude na toľko silná, že užívateľ lieku sa už neprebudí. Vtedy nepomáha úž ani bozk od princa/princeznej. Kombinácia dnes už nepoužívaných sedatív – barbiturátov s alkoholom bola „obľúbená“ metóda samovraždy. Takto to zakončila napríklad Marilyn Monroe. Toto a fakt, že barbituráty nemajú špecifické antidotum znamenalo, že ako sedatíva boli nahradené benzodiazepínmy. 

Acetaldehyd, vinník poriadnej opice

Druhou kategóriou sú lieky, ktoré spolu s alkoholom majú takzvaný „antabusový“ efekt. Alkohol je po vypití v ľudskom tele najprv metabolizovaný špeciálnym enzýmom na acetaldehyd. Acetaldehyd je potom ďalším enzýmom zmetabolizovaný na kyselinu octovú. Na Slovensku určite väčšina pozná, ako sa človek cíti deň po riadnej pijatike. Za drvivú väčšinu týchto symptómov je zodpovedný práve adcetaldehyd, ktorý sa nestihol zmetabolizovať na kyselinu octovú. Existujú chemické látky, respektíve lieky, ktoré dokážu zablokovať enzým, ktorý je zodpovedný za metabolizáciu acetaldehydu. Tým vzniká nahromadenie acetaldehydu v tele, a to potom spôsobí výrazné zosilnenie známych „nežiadúcich“ účinkov alkoholu

Toto bolo využité pri terapii chronického alkoholizmu – takzvaná averzná terapia. Pitie alkoholu bolo potom mozgom alkoholikov asociované (spojené) so silnou nevoľnosťou a nie s „príjemným“ pocitom ako predtým. Liek, ktorý sa používal, sa volal Antabus, liečivo sa volá disulfiram. Takýto efekt však majú aj niektoré iné, dnes ešte stále používané lieky, a to sa nazýva antabusový efekt. Takto môžu účinkovať niektoré antibiotiká – ako metronidazol alebo niektoré cefalosporíny, niektoré lieky na liečbu cukrovky alebo cytostatiká. 

Likvidátori pečene

Poslednou kategóriou je kombinácia alkohol s liekmi, ktorá poškodzuje pečeň. Pečeň je hlavným miestom metabolizmu liekov a iných cudzorodých látok v tele. Užívanie liekov, ale aj samotného alkoholu vo veľkom množstve môže spôsobiť poškodenie pečene alebo dokonca jej cirhózu. Táto kombinácia potom ešte zvyšuje poškodenie. Medzi takéto lieky patrí napríklad aj starý dobrý paracetamol. Preto medzi rady každého skúseného lekárnika patrí aj odporúčanie vyhnúť sa zapíjaniu liekov alkoholom, ale aj napríklad ovocnými šťavami, ale to je už iný príbeh. 

  

Read more

Ako vybrať cumlík? Latexový alebo silikónový? 

Všetky deti cicavcov, čiže aj nás majú od narodenia nepodmienený sací reflex, ktorý časom vymizne. Tento reflex je zodpovedný za prisatie bábätiek na matkin prsník. Okrem toho sa vedia prisať aj na väčšinu povrchov, ako také malé prísavky. Mnohí určite videli s akým elánom si bábätká cmúľajú prsty alebo dokonca celé pästičky. Po vymiznutí tohto reflexu sa táto činnosť stáva súčasťou naučeného správania. 

Okrem bradaviek (prsníkov) matiek sa mnoho malých detí rado prisaje aj na cumle alebo dojčenské fľaše. V dnešnom modernom svete existuje prakticky nespočítateľné množstvo tvarov, rozmerov a farieb cumľov. Čo sa ale týka materiálov, z ktorých sa vyrábajú, existujú len dve možnosti – latex a silikón. 

Nie je latex ako latex

Výraz latex je tak trochu zavádzajúci, v skutočnosti je to prírodný kaučuk. V odbornej praxi je latex tekutina, alebo dalo by sa povedať šťava, ktorá vyteká po narezaní z rastliny (najčastejšie zo stromov). Laicky sa im hovorí živica alebo miazga. Prírodný kaučuk sa vyrába zo šťavy vytekajúcej z narezaných kaučukovníkov (Hevea brasilensis). 

Kaučukovník je vždy zelený strom, ktorý originál pochádza z Južnej Ameriky, ale ľudia ho rozšírili do mnohých častí juhovýchodnej Ázie. Opatrným narezaním kôry sa získava surový kaučuk bez vážnejšieho poškodenia samotného stromu. Kaučuk je vlastne prírodná guma, ktorá môže byť ešte rôznymi spôsobmi spracovaná, čím sa zlepšujú alebo menia jej mechanické vlastnosti. 

Z chemického hľadiska je kaučuk organickým polymérom. To znamená, že sa skladá z po sebe sa opakujúcich jednotiek, ktoré sú pospájané do reťazca. V prípade kaučuku je takouto jednotkou izoprén. Ako polymérny materiál sa vyznačuje relatívne vysokou elasticitou a pevnosťou. Relatívne rozšírená je, bohužiaľ, aj alergia na latex. 

Cumlíky zo silikónu

Druhým materiálom na výrobu cumľov je silikón. Silikóny sú pestrá skupina polymérov, ktorých základným motívom sú opakujúce sa spojenie atómov kyslíka a kremíka (kremík sa latinsky volá silicium). Okrem týchto dvoch prvkov je ešte doplnení rôznymi uhľovodíkovými reťazcami. 

Silikóny sú pestrou skupinou materiálov, ktorých spoločným znakom je práve spomínané chemické zloženie. Silikóny majú využitie v medicíne, v priemysle, v stavebníctve a podobne. Významnými vlastnosťami silikónu sú jeho veľmi nízka toxicita, tepelná stabilita, odolnosť voči mikróbom, vzduchu a UV-žiareniu. 

Ktorý je lepší na výrobu cumľov? 

Odhliadnuc od alergie na kaučuk je to, zdá sa, len „kozmetická“ otázka. Je to niečo ako výber medzi kolou alebo pepsi alebo ako medzi horčicou a kečupom. 

O materiáli sme si toho povedali už dosť ale ako je to s tvarom a veľkosťou? Čo sa týka veľkosti cumľov, tá je odvodená od veku bábätka. Tvar je už trochu zložitejší prvok cumľov. Výrobcovia radi používajú také tie „cool" odborné výrazy, aby vyzerali, že sa vyznajú vo fachu a že sú stále „fashionable“. Výrazy, ako ortodontické, prevzdušnené, vysoko symetrické a, samozrejme, s patentovaným tvarom, okrajom, profilom, otočením a trojrozmerným zakrivením. 

Ja sa osobne nevyznám do tajuplného umenia formy cumľov, ale viem, že cumle nie sú len alternatívne miesto pre prisatie sa detí. Cumle pomáhajú pri raste a formovaní ústnej dutiny najmenších – podnebia, ďasien a aj zubov. K takýmto cumľom patrí aj kvalitný obal, ktorý pomáha uchovávať cumeľ čistý a bezpečnostný krúžok, zabraňujúci prehltnutiu. 

Vlastnou skupinou sú ešte cumle na dojčenské fľaše. Tieto cumle musia ešte okrem predtým spomenutých podmienok a vlastností zaručovať aj správny prietok rôznych druhov pokrmov. Podobne ako veľkosť cumľa aj rýchlosť prietoku závisí hlavne od veku jeho používateľa. Rýchlosť prietoku je regulovaná rozmermi a/alebo počtom dierok v takomto cumle. Špeciálne cumle s väčšími otvormi alebo otvorom sa používajú pri konzumácii rôznych chutných kašičiek. Ponuka cumľov je dnes naozaj rozmanitá s množstvom pestrých farieb a hravých motívov. Populárne sú cumle od značiek Avent alebo Chicco.

Neviete, ktorý cumlík je vhodný pre vášho drobčeka, opýtajte sa nás.

 

Read more

Únava a bolesť v ústach? Možno vám chýba vitamín C 

Vitamín C, známy tiež ako askorbová kyselina je vitamínom pre ľudí a niektoré druhy zvierat (niektoré primáty, morské prasa). Ostatné živočíchy si dokážu kyselinu askorbovú nasyntetizovať a preto pre ne nie je vitamínom.

 Ako chemický názov naznačuje, vitamín C sa správa ako Brönstedova kyselina, ktorá sa často podáva vo forme jej solí. Štruktúrne sa kyselina askorbová podobá cukrom tvoriacim 5-článkový cyklus (pentózy). Spolu s vitamínmi skupiny B patrí do skupiny vo vode rozpustných vitamínov. Acidobázické vlastnosti tohto vitamínu sú spojené s redoxnými. 

Funkcia vitamínu C

Vitamín C patrí k dôležitým antioxidantom v ľudskom organizme. Okrem toho plní funkciu redoxného činidla a kofaktoru mnohých dôležitých enzýmov. Chýbanie vitamínu C – avitaminóza C, ktorá sa ľudovo nazýva skorbut bola známa už od staroveku. Začiatočnými príznakmi skorbutu je únava a bolesť v ústach, neskôr sa objavuje bolesť svalov a kostí, abnormálny vznik modrín, krvácanie z ďasien. V prípade pretrvávajúceho nedostatku vitamínu C sa objavujú naozaj vážne príznaky – vypadávanie (zdravých) zubov, žltačka (zmena farby kože a očí v dôsledku hromadenia bilirubínu v tele), edémy (hromadenie rôznych tekutín v dutinách tela), zlyhávanie funkcie obličiek, ťažké kŕče, delírium

Námorníci a ich choroby

Neliečený skorbut nakoniec končí bolestivou smrťou. Počas neskorého stredoveku a začiatku renesancie bol postrachom námorníkov, ktorí kvôli obmedzeným zásobám potravy na túto chorobu často trpeli a zomierali. Bolo jasné, že chorobu spôsobuje nedostatok nejakej suroviny v strave námorníkov, a preto sa hľadalo riešenie, ako predísť alebo vyliečiť túto chorobu. Hľadala sa potravina alebo potraviny, ktoré by viedli k vyliečeniu skorbutu. 

Prvým postupom bola konzumácia surového mäsa. Hlavným problémom tohto prístupu bol zrejmý nedostatok čerstvého a neskazeného mäsa na lodi. Tepelne a inak spracované mäso bolo zjavne neúčinné, a preto bol tento postup väčšinou neefektívny, nakoľko jediné čerstvé mäso na lodi sa dalo zohnať, ak sa niečo ulovilo na pobreží počas cesty. 

Ďalším prístupom bola konzumácia kyslých potravín. Riešením bola konzumácia čerstvých citrusových plodov. Problémom bola rovnako ako v prípade mäsa čerstvosť, aj keď bolo jasné že citrusové plody vydržia v „čerstvom“ stave dlhšie ako surové mäso, bolo nutné nájsť lepšie riešenie. Rozumné riešenie sa zdalo byť nahradenie celých citrusov šťavou z nich. Tento prístup však bol veľkým sklamaním. Toto bolo dôsledkom nesprávneho skladovania, čím boli tieto šťavy vystavené vzduchu a slnečnému žiareniu a uskladnenie týchto štiav v kovových nádobách. 

Vitamín C vystavený týmto vonkajším vplyvom podlieha chemickým zmenám, ktoré spôsobujú stratu jeho aktivity. Tento problém bol vyriešený nahradením citrusových plodov kyslou kapustou. Nakoniec bol začiatkom 20. storočia izolovaný a chemicky identifikovaný vitamín C. Okrem prevencie vzniku skorbutu sa dnes vitamín C používa ako populárny výživový doplnok. Hlavne k zvýšeniu imunity a v prevencii a terapii nádchy a chrípky, o čom sme si už nakoniec povedali.

Kde ho nájdete dnes?

Dnes existuje veľké množstvo výživových doplnkov so samostatným vitamínom C alebo jeho kombinácie s inými účinnými látkami. Sem patria výrobky rady Celaskon, Cetebe alebo prípravky od klasických výrobcov výživových doplnkov, ako napríklad Jamieson, GS, Spektrum a podobne. Existujú vo forme tabletiek, kapsúl, práškov alebo šumivých tabliet. Nakoľko patrí vitamín C k vo vode rozpustným vitamínom, je prakticky nemožné sa ním predávkovať. Významnou formou sú prípravky, ktoré zaručujú predĺžené uvoľňovanie vitamínu C počas dlhého časového intervalu. Najhorúcejšou novinkou je ale vitamín C v tuku rozpustnej forme, ktorá sa nazýva Lipo-C-Askor. 

Čo je výhodou typu rozpustného v tukoch? 

Vitamín C v lipozómoch sa ukladá v tukovej vrstve, a tak vlastne predlžuje účinok vitamínu C, ktorý by inak bol vylúčený do moču. Okrem kombinácie vitamínu C s ostatnými vitamínmi alebo minerálmi sa vitamín C často kombinuje aj s inými liečivami vo voľnopredajných prípravkoch. S acetylsalicylovou kyselinou sa vyskytuje v šumivých prípravkoch Aspirínu a Acetylpyrínu. S inými liečivami sa kombinuje v prípravkoch proti nachladnutiu alebo chrípke, napríklad v Coldrexe. 

Ohľadne týchto liekov alebo metódy liečenia sa opýtajte svojho lekára alebo farmaceuta Apoteky Alexandra, sme vám k dispozícii 24/7.

 

Read more

Nájdete v minerálke minerály? 

Názov minerálna voda vyvoláva dojem, že v takejto vode sú rozpustené celé minerály. To však nie je až tak celkom pravda.


Najprv si musíme povedať niečo o tom čo znamená čistá voda. Jednoduchá definícia, ktorú vám povie väčšina ľudí je, že čistá voda musí byť bezfarebná, priehľadná, bez zápachu a bez chuti. Toto je zrejme tak trochu profesionálna deformácia, ale z chemického hľadiska to nie je čistá voda. 

Voda z pohľadu chémie

Voda je vysoko polárna kvapalina, ktorá dokáže skvele rozpúšťať iónové a polárne zlúčeniny. Klasická voda z vodovodu obsahuje veľa rozpustených minerálov. To je jednou z príčin vzniku vodného kameňa na povrchoch často vystavených vode. Voda z vodovodu na Slovensku je pitná voda. Ako názov naznačuje, je to voda vhodná na pitie pre ľudí, je to čistejšia voda ako voda úžitková. Mnoho ľudí pozná destilovanú voda, ktorá sa vyrába destiláciou pitnej vody. Destilácia je separačná technika, pri ktorej sa látky zo zmesi oddeľujú na základe rozdielnych bodov varu. 

Destiláciou sa od vody oddelia možné nečistoty – iné kvapaliny, organické zlúčeniny, mikroorganizmy, väčšina anorganických zlúčenín. Okrem použitia vo farmácii sa používa ešte v technike tam, kde by bola tvorba vodného kameňa vysoko nevhodná. Destilovaná voda obsahuje už len veľmi málo rozpustených iónov. Vo farmácii sa používa ešte čistená voda, alebo voda na injekcie. 

Tieto typy vôd sa pripravujú z destilovanej vody ďalšími metódami, ktoré zaručujú dve ďalšie vlastnosti – sterilitu a apyrogenitu takýchto vôd. Sterilita znamená, že vo vode sa nenachádzajú žiadne živé organizmy. Destiláciou sa dajú odstrániť, ale treba povedať, že existujú mikroorganizmy, ktoré dokážu šťastne žiť aj v destilovanej vode. Apyrogenita je vlastne fakt, že takáto voda po systémovom podaní človeku nevyvoláva vznik horúčky. Horúčka je telu vlastná imunitná reakcia, ktorú okrem samotných živých mikroorganizmov, dokážu vyvolať aj mŕtve mikroorganizmy, ich časti ale aj niektoré jednoduché zlúčeniny. 

Aká voda je ešte čistejšia?

Ak ale chceme ísť naozaj na doraz, existuje ešte „čistejší“ typ vody – deionizovaná voda. Tento typ vody sa používa vo vode a pripravuje sa z destilovanej vody kolónovou chromatografiou na ionomeničových kolónach, prípadne inými technologicky náročnými metódami. V úplne ideálnom prípade by takáto voda nemala obsahovať žiadne rozpustené ióny. Vlastnosť charakterizujúca čistotu takejto vody je jej elektrická vodivosť. Za elektrickú vodivosť vody sú v skutočnosti zodpovedné ióny v nej rozpustené. Deiónizova ná voda obsahuje tak málo rozpustených iónov, že jej elektrická vodivosť je prakticky nenamerateľná

Je destilovaná voda jed?

Jednou z mestských legiend je, že destilovaná voda je jedovatá. Toto, samozrejme, nie je pravda, ale hneď treba dodať, že dlhodobé pitie destilovanej vody, môže spôsobiť zdravotné problémy, a teoreticky dokonca smrť. Je to spojené s tým, že voda a jej osud v ľudskom tele sú úzko späté s iónmi potrebnými pre život. Dlhodobé pitie destilovanej, a teda aj deionizovanej, vody môže výrazne narušiť metabolizmus iónov v tele a spôsobiť vážne zdravotné problémy. 

Ale vráťme sa teraz k minerálnej vode. Minerálna voda je taká voda, ktorá vyviera z nejakého typu prameňa priamo z hlbín zeme. Z názvu tiež vyplýva, že minerálna voda obsahuje viac rozpustených minerálov ako klasická pitná voda. Nie všetky minerálne vody sú vhodné na pitie, tie sa používajú v kúpeľoch. Minerálne vody sa väčšinou nazývajú podľa miesta, kde pramenia a odlišujú sa zložením minerálov rozpustených v nich. V dnešnej dobe sa balia do sklených alebo častejšie plastových fliaš a predávajú na rôznych miestach. 

Vicentka a Šaratica

Pozrime si aspoň pár príkladov. Vincentka je minerálna voda, ktorá pramení v českých Luhačoviciach. Tu sa okrem prameňa nachádzajú aj kúpele, kde sa táto minerálna voda používa na rôzne liečebné kúry. Z minerálnych látok obsahuje jodidy, chlóridy, flouridy, sodné, draselné, horečnaté, vápenaté a bárnaté ióny a kyselinu boritú. Pre vysoký obsah jodidov by ju nemali používať ľudia s chorou štítnou žľazou. Používa sa pri ochoreniach dýchacích ciest, tráviaceho traktu, pečene a problémov spojených s cukrovkou. Okrem Vincentky vo fľaši, existuje Vincetka aj vo forme nosného spreju, pastiliek alebo hydratačného krému. 

Šaratica je minerálna voda, ktorá vyviera z mnohých studní v okolí českej obce Újezd u Brna. Obsahuje sodné, draselné, vápenaté a horečnaté katióny, síranové, chloridové, dusičnanové a fluoridové anióny. Uľahčuje trávenie, detoxikáciu organizmu, pomáha pri chudnutí a má výrazne laxatívny účinok. Za silný laxatívny účinok je zodpovedný síran horečnatý vo vysokej koncentrácii, ktorý pôsobí ako osmotické preháňadlo. 

Ak vám počas čítania článku o minerálnych vodách prišla na um nejaká otazky, neváhajte a opýtajte sa nás. Sme vám k dispozícii 24 hodín denne.

 

Read more

Hlavné faktory, ktoré spôsobujú osteoporózu 

Osteoporóza je ochorenie, ktoré je charakterizované zníženou hustotou hmoty kostí. Názov ochorenia doslova znamená porézne kosti. Toto je sprevádzané zvýšenou deformáciou a zvýšeným rizikom vzniku zlomenín kostí, už aj pri relatívne nízkej námahe. 

 

Zlomeniny sa často vyskytujú na stavcoch chrbtice, kostiach zápästia alebo koncoch stehennej kosti. Deformácie a zlomeniny rôznych kostí potom ďalej vedú k zhoršenej mobilite a zmene držania tela. Zlomeniny stavcov sa prejavujú ako kompresné fraktúry, spôsobujú ohnutie chrbtice smerom dopredu a vedú k zvýšenému tlaku na miechu. Zlomeniny bedrovej časti stehennej kosti vedú k fraktúre bedrového kĺbu, ktorá je naozaj bolestivá. S osteoporózou je spojené aj zvýšenie rizika pádu, ktorý často potom vedie k zlomenine kosti. Okrem toho je často prítomná aj chronická bolesť. 

Osteoporóza prichádza s vekom

Táto choroba sa vyskytuje prakticky výlučne u starších ľudí. Je častejšia u žien ako u mužov. U žien je spojená hlavne so zníženou hladinou estrogénov v menopauze a po nej.Zdá sa že zníženie hladín testosterónu u mužov má nižší vplyv na hustotu kostí, ale v celkovom dôsledku vedie rovnako k zníženiu hustoty kostí. Ďalšími faktormi sú znížená hladina vitamínu D, nadmerná konzumácia alkoholu, podvýživa, dedičné faktory, dlhodobé užívanie niektorých liekov.K liekom, ktoré môžu zvýšiť riziko tohto ochorenia patria glukokortikoidy, niektoré lieky proti zrážaniu krvi, inhibítory vodíkovej pumpy (lieky proti zvýšenej žalúdočnej kyseline), niektoré lieky na liečbu cukrovky a imunosupresanty. Všetky spomínané lieky je nutné užívať dlhšiu dobu, aby mali takéto účinky na kosti. 

Ďalšie nebezpečenstvá

Za spomenutie stojí aj to, že nadmerná konzumácia sýtených nápojov obsahujúcich kyselinu fosforečnú tiež zvyšuje riziko vzniku osteoporózy. Osteoporóza ako symptóm môže vzniknúť v dôsledku rôznych iných ochorení a patologických stavov. Sem patria poruchy príjmu potravy ako anorexia, celiakia, Crohnova choroba alebo bulímia, akékoľvek poruchy správnej tvorby jednotlivých pohlavných hormónov, vážne ochorenie alebo poškodenie obličiek, niektoré dedičné choroby, dlhodobý nedostatok pohybu (napríklad u dlhodobo ležiacich pacientov) a iné. 

Dôležitá je životospráva

Vznik, alebo aspoň prejavy tejto choroby, je možné oddialiť správnou životosprávou. Obmedziť príjem alkoholu, nefajčiť, užívanie výživových doplnkov s vitamínom D  a inými vitamínmi, dostatočná fyzická aktivita. K prevencii a zmierneniu príznakov osteoporózy sa používajú aj výživové doplnky s obsahom kolagénu

Ohľadne týchto liekov alebo metódy liečenia sa opýtajte svojho lekára alebo farmaceuta Apoteky Alexandra, sme vám k dispozícii 24/7. 

Read more

Vitamíny: poklad, ktorý si naše telo nevie pripraviť  

Dnes už takmer každý vie, aké vitamíny sú a že je veľmi dôležité ich mať. Koľkí ale vedia povedať, čo to tie vitamíny vlastne sú a prečo je tak dôležité ich mať?


Read more

Strašiak menom nachladnutie zas na scéne 

Vďaka vysokým teplotám a chýbajúcim mrazom, opäť nastúpila vlna nachladnutí. Ako sa mu ubrániť? Viete, aký je rozdiel medzi nachladnutím a chrípkou?

Read more
View more